Subota, 21 Decembra, 2024

Erdoganova islamizacija Bošnjaka

foto: Hayat

U sklopu predizbornih aktivnosti Stranke demokratske akcije i njenoga predsjednika Bakira Izetbegovića, ovih je dana turski predsjednik, Recep Tayip Erdogan, posjetio Sarajevo, pri čemu, naravno, nije propustio priliku da ponovi svoje omiljene fraze o Bosni koju mu je Alija ostavio u amanet, kao da se radi o parceli u Glavatičevu, ili o tome kako se tokom agresije na BiH branio islam, a ne, šta ti ja znam, ta ista BiH sa svim svojim etničkim, vjerskim i kulturološkim različitostima.

Piše: Elvedin Nezirović

U izjavi za medije, koju je dao prilikom posjeta rijasetu Islamske zajednice, turski je predsjednik otišao čak toliko daleko da je optužio Zapad da „postoji samo kako bi podijelio i iscijepao muslimane“, ne naglasivši izričito na koje muslimane misli. Ako misli na bosanske, onda mu treba čestitati na dobroj zajebanciji, jer je „podjelu i cijepanje“ bosanskih muslimana stubokom provela, i još uvijek provodi, što valjda samo njemu nije jasno, upravo stranka njegovog „brata Bakira“.

Za više od trideset godina svoje vladavine, SDA je stvorila takvo društvo u kojemu svaki musliman, koji nema certifikat te stranke da je politički podoban, a koji, s druge strane, iole drži do sebe i svog mentalnog zdravlja, razmišlja da ode iz zemlje. Posljednji u nizu takvih primjera jeste brat potpisnika ovih redova, inače svršenik medrese, koji u nedjelju kreće trbuhom za kruhom put jednog gradilišta u Potsdamu, u Njemačkoj.

S druge strane, višegodišnje Erdoganovo i Izetbegovićevo poistovjećivanje Bošnjaka s islamom davno je prestala biti zajebancija, ako je to ikada i bilo.

Jer šta to u suštini znači?

Prije svega, svođenje čitavog jednog naroda na vjeru nije ništa drugo nego zatiranje bilo kojeg drugog oblika njegovog identiteta. Nigdje na svijetu nijedan se narod u potpunosti ne može poistovjetiti s vjerom, jer vjera oslikava samo jedan mali dio njegove historije i kulture. Bošnjački se narod na ovaj način izdvaja iz bosanskohercegovačkog historijskog i kulturološkog konteksta u kojemu je njegov identitet oblikovan – a oblikovan je, treba li uopće podsjećati, u stalnom prožimanju s drugim vjerama, nacijama i kulturama s kojima je dijelio i dijeli isti životni prostor – i vještački uvlači u neku vrstu globalnog muslimanskog bratstva.

To stalno insistiranje na reislamizaciji bh. Muslimana, kasnije Bošnjaka, koje je započelo još početkom devedesetih, a koje, kao što vidimo, ni danas nije završilo, obezvrjeđuje sveukupnost bošnjačkog kulturnog i nacionalnog identiteta, jer je za islamiste, poput Erdogana i Izetbegovića, vjera jedina moguća kulturna i nacionalna kategorija. Za njih je pitanje identiteta i nacije unaprijed određeno islamskim dogmama, gdje se religija i kultura posmatraju kao ista, monolitna cjelina, bez koje, je li, ne bi bio moguć nacionalni opstanak. Koliko je to pogrešno, neprirodno i opasno valjda nikome ko ima imalo klikera u glavi nije potrebno objašnjavati.

Povezivanje Bošnjaka s globalnim islamskim duhovnim prostorom, koje zagovaraju Erdogan i Izetbegović, osim što je kulturološki netačan i historijski pogrešan, proces je koji Bošnjake izdvaja ne samo iz bosanskohercegovačkog, nego i iz evropskog civilizacijskog naslijeđa, kojemu oni kao narod nesumnjivo pripadaju. Usudio bih se reći da je potpuno istu grešku napravio i Alija Izetbegović – ne pada jabuka daleko od stabla – koji je svojevremeno u evropskoj kulturi i civilizaciji vidio opasnost po bosanske muslimane, iako su oni mnogo prije nego je on postao Predsjednik predsjedništva BiH, živjeli u skladu s evropskim svjetonazorima i kao takvi opstali.

I upravo tu se krije odgovor na jedno drugo, vrlo aktuelno političko pitanje, s kojim valja zaključiti ovaj tekst: može li Bosna i Hercegovina s ovakvim političko-vjerskim konceptom za koji se zalaže SDA i njen aktuelni predsjednik, a koji svesrdno potpomaže Erdoganova Turska, biti građanska država, pogotovo ako se u obzir uzmu destruktivne sile srpskog i hrvatskog nacionalizma?

Evo i mog skromnog odgovora: ako je Bosna i Hercegovina ikada i imala šansu da bude građanska država, onda je to bilo prije nego su na prvim slobodnim izborima vlast osvojili nacionalisti. U vrijeme, dakle, kada je stvarni nosilac njenog suvereniteta još mogao biti pojedinac, odnosno građanin, a ne narodi, kako se kasnije desilo, i – znam da zvuči kao kliše, ali ne mogu da odolim, a da to ne kažem – u vrijeme kada smo još mogli čuti parole o bratstvu i jedinstvu svih naših naroda i narodnosti, a ne o suživotu i međunacionalnoj toleranciji.

Danas, kada se svijetu već desio i 11. septembar, i Osama Bin Laden, i ISIL, narodu za čijeg se lidera Izetbegović mlađi izdaje, a koji, usto, živi u srcu Evrope i koji bi u velikoj većini želio da živi u jednoj normalnoj, građanski uređenoj državi, političko-vjerski narativi posljednja su stvar koja mu je potrebna. Pa makar dolazili i od onog kojeg je sam Bog poslao Turcima, kako je tokom Unije evropskih turskih demokrata (UETD) u Zetri, prije četiri godine, Erdogana opisao njegov „brat Bakir“.

tacno.net

Povezane vijesti

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

SVETLANA CENIĆ: Obmane i laži

Svetlana Cenić, Foto: Dženat Dreković Može li se zaklinjati u narod i lagati ga na svakom koraku? Je li politika zaista samo jedna obmana i...

Popular Articles