Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Koja zemlja Evropske unije ima najviše šuma, a koja najmanje

Države članice Evropske unije odlikuju se različitim vrstama šuma koje su izuzetno važan obnovljivi resurs i nude stanište za životinje i sredstva koja omogućavaju život ljudi. 

Bez njih je nemoguće ublažiti klimatske promjene i zaštiti zemljište od erozije i spriječiti površinsko oticanje vode i poplave. Nažalost, one ovih dana stradavaju usljed velikih požara koji su zahvatili brojne zemlje.

Najveće šume na sjeveru

Zahvaljujući klimatskoj raznolikosti, tipovima zemljišta, topografiji i nadmorskoj visini, biljni svijet šuma je veoma bogat. Evropa je dom za oko 500 vrsta drveća, a najzastupljenije su listopadne vrste. Najčešći su rodovi breza, joha, vrba, hrast, grab, bukva, lješnjak, jasen, čempres, bor, jela, omorika, ariš, topola i mnogi drugi. Velika je zastupljenost divljeg voća, a posebno divljih jabuka, krušaka i trešnji.

Zastupljenost šumskih površina u EU prema Eurostatu

Prema podacima Eurostata, u 2020. godini 43,9 odsto ukupne površine EU su pokrivale šume. Njihova površina je zauzimala 180 miliona hektara. Najveće površine pod šumom je imala Švedska 30,3 miliona hektara, a zatim Španija, 28 miliona hektara, piše Agroklub.

Kada se posmatra ukupna površina pod šumom Finska je imala 76,1 posto površine pokrivene šumskom vegetacijom, a Švedska 74,5 posto.

Najmanju zastupljenost šumskih površina ima Malta sa samo 1,7 odsto, a ova država je imala i najmanju površinu od samo 530 hektara.

Povezane vijesti

Populizam nije vječan

Foto: Max Pixel Populizam će uvijek biti privremeni fenomen jer njegovi recepti ekonomske politike ne funkcionišu. Stranke koje žele da uspiju na dugi rok moraju...

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Popular Articles