Subota, 21 Decembra, 2024

Svjetska banka: Cijene sirovina mogle bi ostati visoke do 2024.

Rat u Ukrajini izazvao je cjenovni šok na tržištima sirovina, promijenivši trgovinu, proizvodnju i potrošnju, upozorila je Svjetska banka, procijenivši da će se cijene zbog tih promjena zadržati na visokim nivoima do kraja 2024. godine.

Cijene energije porasle su u protekle dvije godine najsnažnije od naftne krize 1973. godine, a poljoprivredne sirovine i đubriva poskupjeli su najviše od 2008. godine, ističe Svjetska banka u prognozama za tržišta sirovina.

Ukrajina i Rusija veliki su proizvođači poljoprivrednih sirovina, a plin se koristi kao sirovina za proizvodnju đubriva, podsjećaju.

“U cjelini gledano, svjedočimo najvećem šoku koji su izazvale cijene sirovina od 70-ih godina prošlog stoljeća”, naglasio je potpredsjednik Svjetske banke za ravnopravni rast, finansije i institucije Indermit Gill.

Šok su dodano pojačala ograničenja u trgovini hranom, gorivom i đubrivima, prenosi Hina.

Znatno iznad petogodišnjeg prosjeka

Cijene energije porast će ove godine više od 50 posto i potom oslabiti u 2023. i 2024. godini.

Cijena prirodnog plina u Evropi udvostručit će se i dostići rekordan nivo u 2022. godini, a cijena uglja porast će 80 posto i također doći na rekordnu brojku, procjenjuju u Svjetskoj banci.

Očekuju i rekordne cijene pšenice, u nominalnom izrazu, nakon rasta za više od 40 posto u ovoj godini, što će pojačati pritisak na ekonomije u razvoju, koje potražnju podmiruju najvećim dijelom uvozom, posebno iz Rusije i Ukrajine.

Cijene metala trebale bi porasti 16 posto i potom oslabiti u 2023. godini, ali će se zadržati na povišenim nivoima, prognoziraju u Svjetskoj banci.

U idućim godinama cijene sirovina zadržat se se znatno iznad petogodišnjeg prosjeka.

Ako rat u Ukrajini potraje ili ako Rusiji budu uvedene nove sankcije, mogle bi biti još i više i još snažnije oscilirati nego što se trenutno očekuje.

Hina

Povezane vijesti

Populizam nije vječan

Foto: Max Pixel Populizam će uvijek biti privremeni fenomen jer njegovi recepti ekonomske politike ne funkcionišu. Stranke koje žele da uspiju na dugi rok moraju...

Višak litijuma na tržištima signalizira niže cijene u idućim godinama

Foto: EPA Ponuda litijuma uveliko će nadmašiti potražnju i u idućim godinama, što će značiti i niže cijene, uz pokušaje proizvođača baterija da osiguraju ključnu...

Popular Articles