Wednesday, November 20, 2024

Muzej istočne Bosne dočekao sanaciju

 Foto: Nataša Tadić

Zgrada Muzeja istočne Bosne u Tuzli će uskoro dobiti novi izgled, a sanacija je u punom jeku.

Muzej je jedna od najvažnijih ustanova kulture u istočnoj Bosni i ima više od 30.000 eksponata.

On već dugo čeka obnovu. Vlada Tuzlanskog kantona je za sanaciju izdvojila 150.000 KM te su budžetom za ovu godinu predviđena sredstva za opremanje nadograđenog dijela Muzeja, ali i rekonstrukciju postojećeg objekta. Osim Vlade TK, novac je izdvojio i grad Tuzla, odnosno 100.000 KM, te Ministarstvo civilnih poslova BiH 20.000 KM. Na zgradi ovog muzeja je nadograđen dio prije deceniju i nastavak radova se čekao godinama.

“Pri kraju smo s fasadom. Treba još da okrečimo i da se stakla postave. S te dvije stavke, koje će biti gotove u narednih desetak dana, Muzej će napokon imati gotovu fasadu”, rekao je Ljubiša Veljković, direktor JU Muzej istočne Bosne Tuzla.

Novim sređenim dijelom, koji je nadograđen uz postojeći objekat Muzeja koji je veoma neuslovan, uposlenici će dobiti bolje uslove za rad, ali i povećat će se galerijski prostor više nego duplo u odnosu na ovaj koji Muzej sada ima na raspolaganju.

“To će nam omogućiti da konačno imamo stalnu postavku koju nećemo dirati, tako da dobijamo uvećanje galerijskog prostora i povoljne uslove za rad, a zgrada dobija i savremen izgled muzeja kakav bi trebalo da ima”, smatra Veljković.

Muzej u Tuzli je osnovan u novembru 1947. godine odlukom Gradskog narodnog odbora kao Muzej Narodnooslobodilačke borbe. Kroz sve protekle decenije prošao je kroz brojne i kompleksne probleme, ali je opstao. U okviru Muzeja formirano je pet stručnih odjeljenja, odnosno Arheološko odjeljenje sa 11.514 inventarisanih eksponata, Etnološko odjeljenje sa 1.653 inventarisana eksponata, Istorijsko odjeljenje sa njih 9.800, Prirodnjačko odjeljenje sa 762 i Umjetničko odjeljenje sa 650 umjetničkih djela. Muzej ima i stručnu biblioteku sa 11.554 inventarisane knjige.

Muzej predstavlja kompleksnu naučnu, kulturnu i obrazovnu instituciju s funkcijom čuvanja, proučavanja i prezentacije kulturnih vrijednosti, nacionalne baštine i tradicije svih naroda koji žive na prostoru sjeveroistočne Bosne. Sanacijom objekta, proširenjem kapaciteta i stvaranjem boljih uslova za rad ova javna ustanova dobija na još većem značaju, a posebno na očuvanju sakupljenog kulturnoistorijskog blaga.

Nataša Tadić, Nezavisne

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles