Foto: Darla Hueske
Ministri poljoprivrede Zapadnog Balkana i EU razgovarali su u utorak u Berlinu na Stalnoj radnoj grupi za regionalni ruralni razvoj u jugoistočnoj Europi (SWG), uključujući pripreme za donošenje zajedničke poljoprivredne politike u svjetlu pretpristupnih programa.
Razmijenjena su mišljenja o provedbi Zelene agende za zapadni Balkan u području priprema za donošenje zajedničke poljoprivredne politike u svjetlu pretpristupnih programa za ruralni razvoj (IPARD III) za programsko razdoblje 2021.-2027.
Na događaju, koji se obično održava u januaru na marginama Green Weeka, a ove godine na sajmu Fruit Logistika, državni tajnik Slovenije Anton Harej rekao je da bi u središte rasrpave trebao postaviti održiva rješenja za globalnu sigurnost hrane kao odgovor na posljedice pandemije Covid.-19 i rata u Ukrajini.
Važno je, dodao je, da zemlje krenu prema tretiranju poljoprivrede kao kritične i strateške djelatnosti koja osigurava dovoljnu, održivu i održivu opskrbu hranom, upravlja prirodnim resursima i čuva selo. U skladu sa strateškim opredjeljenjima EU-ove strategije od vila do viljuški i europske zajedničke poljoprivredne politike, zemlje moraju ojačati otpornost Europe i spremnost za takve krize, naglasio je.
Akcijski plan Zelene agende promoviše dugoročni, zeleni socio-ekonomski oporavak i konkurentnost regije, podržava zelenu i digitalnu tranziciju te promoviše održivu (regionalnu) povezanost i trgovinu.
U duhu razvoja buduće regionalne saradnje Slovenija je pripremila dvogodišnji projekt tehničke pomoći za koordinaciju regionalne saradnje u području održivog gospodarenja šumama i divljim životinjama za zapadni Balkan.
U sklopu ovog projekta, u aprilu će se u Skoplju održati prvi sastanak slovenskih šumarskih stručnjaka i partnera sa Zapadnog Balkana, najavljeno je.