Ponedjeljak, 30 Decembra, 2024

Holandija pokrenula kampanju uštede energije

Foto: Tim Trad – Unsplash

Vlada Holandije je savjetovala javnost i kompanije u zemlji da troše manje energije kako bi smanjili ovisnost o ruskom plinu i uštedjeli novac od rasta cijena energije.

Vlada im u tome daje primjer, pa će u stotinama državnih kancelarija grijanje biti smanjeno za dva stepena. Osim toga, država će izdvojiti četiri milijarde eura za subvencionisanje postavljanja izolacije u 2,5 miliona domova.

Savjeti za uštedu energije

Ako bi svi primjenjivali ovih pet mjera, to bi za sedam procenata umanjilo potrošnju gasa u domaćinstvima, kaže holandski ministar za klimatsku i energetsku politiku Rob Jeten, prenosi ruetir.com.

1. Termostat postavite na maksimalno 19 stepeni

2. Tuširajte se ne duže od pet minuta

3. Zagrijavajte samo one prostorije u kojima boravite

4. Pred spavanje termostat podesite na 15 stepeni

5. Kada niste kod kuće grijanje podesite na 15 stepeni

“Dobro je to za vaš budžet, klimu a pomaže da budemo manje zavisni od ruskog gasa“, kaže Jeten, koji je danas otpočeo kampanju u jednoj od vladinih zgrada sa najvećom potrošnjom gasa.

Istovremeno, vladina kampanja je korak unazad gledano iz ugla prosječnog kancelarijskog radnika, jer je njemu, prema rezultatima jednog istraživanja, najudobnije i najbolje radi na 22 stepena u prostoriji. Ženama je u prosjeku potrebno tri stepena više od toga.

“Ako vam je hladno, možda predugo sjedite na sastanku. Skratite sastanke! I više sastanaka na kojima se stoji moglo bi takođe da vam pomogne”, poručuje Jeten.

Povezane vijesti

Muhamedbegović: Prljavi planovi za čistu energiju

Foto: Almir Muhamedbegović Prvi dio serijala o zelenoj tranziciji ili tajkunizaciji energetike u BiH. "Kad kažeš LAGER, s pravom možeš reći da će struja biti...

Latinska Amerika: splasnula euforija oko litijuma

Foto: Aizar Raldes/AFP

El Salvador očijuka s atomskom energijom, u Peruu se kritizira eksploatacija litija. U Brazilu se zeleni vodik smatra energentom budućnosti, u Čileu su skeptični. Kako se Latinska Amerika nosi s energetskim problemima?

Popular Articles