Wednesday, November 20, 2024

Aogashima: Selo u vulkanskom krateru

Foto: Društvene mreže

Ostrvo Aogašima (Plavo ostrvo), biser arhipelaga Izu, nalazi se u Filipinskom moru na nešto više od 350 kilometara južno od Tokija. Ovo ostrvo površine 8.75 kilometara kvadratnih je jedinstven krajolik u svijetu, jer je on zapravo vulkanski krater u kojem se nalazi još manji, gotovo identičan, drugi vulkanski krater. 

Nevjerovatna činjenica u vezi sa ovim ostrvom je ta da je smješteno u vulkanskom krateru i da predstavlja dom za oko 200 ljudi. Stanovnici ovog neobičnog mjesta imaju poštu, školu i prodavnice, dok vode sasvim uobičajen život baveći se ribarstvom, poljoprivredom i turizmom.

Aogashima1 foto društ.mr

Prvi pisani zapisi o Aogašimi datiraju iz 15. vijeka i većinom su vezani za brodolome, što ukazuje na mogućnost da su brodolomci bili ti koji su je ustvari naselili. Ovaj vulkan je posljednji put eruptirao 1785. godine, kada je usmrtio većinu meštana, dok su se oni koji su preživjeli nakon pola vijeka vratili u prebivalište svojih predaka. Jedan od heroja koji je učestvovao u toj povratničkoj ekspediciji bio je i Jirodayu Sasaki, kome je u znak zahvalnosti podignuta statua. Aogašima, iako izolovana, predstavlja jednu od magičnih atrakcija Japana: kako zbog svoje netaknute prirode, isto tako i zbog svoje posebnosti – života u vulkanu.

Iako je poprilično mali, i tehnički još uvijek opasan, Aogašima je i dalje popularno mjesto za turiste. Ovdje možete roniti u predivnom moru koje ga okružuje, planinariti, posjetiti vulkanska vrela, a u samom centru se nalazi geotermalna sauna. Lokalci često turistima iznajme posuđe kako bi ovi mogli iskustiti kuhanje na vulkanskoj pari.

Aogašima ostrvo se i dalje smatra aktivnim vulkanom.

Povezane vijesti

Vulkanske erupcije na Islandu bi mogle trajati čak stoljećima

Foto: X

Pet većih erupcija vulkana zbilo se samo od prošlog decembra. Lava se izlila iz pukotina u zemlji i zahvatila je neke kuće

Mama gazdarica, sin menadžer, kćerka organizatorka, a svi poljoprivrednici: Zašto se mladi iz Banjaluke vraćaju na selo

Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Nije da baš svi mladi ljudi beže sa sela i od poljoprivrede tražeći, često i gorak, hleb bez motike.

Popular Articles