Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Građani BiH najskuplje plaćaju lijekove u regionu

Smanjenje marže na lijekove u Republici Srpskoj sa 10 na 8 odsto u maloprodaji, i sa 8 na 6 posto u veleprodaji, nije donijelo očekivane efekte. Građani i dalje plaćaju najskuplje lijekove u regionu.  

Smanjenje marže na lijekove od dva odsto u Republici Srpskoj građani, kažu, nisu osjetili. Ističu da su cijene lijekova naročito porasle tokom pandemije.

“‘Moramo stalno kupovati u Srbiji. Zašto? Zato što su mnogo jeftiniji’;
‘Sve lijekove koje sam koristio u vrijeme korone, supruga i ja smo se liječili i izašlo nas je 1.000 maraka’;
‘Jeftinije im je platiti gorivo i otići negdje dalje u Srbiju i pokupovati za sebe i prijatelje koliko im treba i opet ga povoljnije izadje’;
‘Ove standardne stvari za reumu, mišiće, glavobolju, to nije skupo. Plus što piju lijekove i kad treba i kad ne treba’;
‘Hendikep za stanovništvo koje dosta siromašno živi’;
‘Ja uzimam za tri mjeseca preko 350 maraka'”, kažu anketirani građani.

Za članice Udruženja „Iskra“ lijekovi su za 30 odsto skuplji u odnosu na zemlje u okruženju.

“Ribociklib kod nas košta 6.000 maraka,a u Srbiji 2.200 evra, za 1.600 maraka je skuplji kod nas i kad pomnožite dvije tri kutije, to su ogromni novci”, ističe Verica Tadić iz Udruženja žena oboljelih od raka “Iskra”.

Udruženje građana „Misli dobro“ uradilo je opsežnu analizu prometa lijekova u Bosni i Hercegovini i poređenje sa susjednim zemljama. Prema njihovoj procjeni, tržište lijekova i medicinskih aparata u Bosni i Hercegovini iznosi više od milijardu maraka godišnje. Do 2017. godine u našoj zemlji čak nije ni postojao Pravilnik o cijeni lijekova.

“Zaključak analize je da su lijekovi ubjedljivo najskuplji kod nas zbog regulative koja je pod uticajem nekih lobija donesena, koji je isključivo u interesu veletrgovaca i maloprodajnih lanca apoteka”, navodi Uroš Vukić iz Udruženja “Misli dobro”.

“Ne bih se složila sa konstatacijom da su lijekovi u BiH najskuplji kada pogledamo susjednu Hrvatsku, Sloveniju. U odnosu na Srbiju pojedini jesu skuplji, ali je masa ista ili od pojedinih cijena niža”, kaže Zahida Binakaj, predsjednica Komore magistara farmacije Federacije.

Farmaceuti u Republici Srpskoj nezadovoljni su zbog linearnog smanjenja marži od dva odsto. Smatraju da bi se bolji efekti postigli smanjenjem stope PDV-a i uvođenjem diferencirane marže – za skuplje lijekove manja, a za jeftinije lijekove veća marža.

“Naši državljani plaćaju PDV od 17 odsto na lijekove što nema nigdje u u regionu. U Hrvatskoj je 5 odsto, a za neke skupe i rijetke lijekove i nema stope PDV-a”, ističe Rada Amidžić, predsjednica Farmaceutskog društva Republike Srpske.

Veleprodajne cijene lijekova u Bosni i Hercegovini kontroliše Inspektorat u sastavu Agencije za lijekove BiH, a maloprodajne cijene entitetske nadležne inspekcije. Ono u čemu se svi sagovornici slažu jeste da se hitno mora nešto preduzeti da se zaustavi daljnji rast cijena lijekova.

bhrt
 

Povezane vijesti

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Nestali u BiH: Traže se još 2.733 osobe, uključujući 173 djece i 574 žene

Foto: Institut za nestale osobe BiH Na području istočne Bosne i Prijedora najviše nestalih. Od 1. januara pa do kraja novembra ove godine istražitelji Instituta za...

Popular Articles