Sunday, November 24, 2024

LJude treba zabavljati

Ljude treba zabavljati. Ovo je izgovorio jedan lik iz Dikensovog romana, vlasnik cirkusa. A u ovim riječima je mudrost.

Život je težak. Pun anksioznosti i teškoća, borbi i prevazilaženja. Čovjek se umara od stalne borbe za postojanje. Treba mu malo dobrog, smiješnog, zanimljivog, ljubaznog da bi nastavio da živi. Djetetu je potrebno više zabave od hrane i odjeće; potrebne su mu bajke i igračke da bi se normalno razvijao.

I odrasloj osobi su potrebne bajke i igračke za život. Potrebne su svijetle boje, dobre priče, kućni ljubimci i zanimljive aktivnosti. U suprotnom, osoba neće preživjeti. Zabava opušta dušu.

Dosadno suvo uputstvo neće doći do duše osobe. Ovo je formula bez duše. A dobra priča će mu očistiti dušu. Ostaće upamćeni za cijeli život.

Zabava je zabava. Nagrada i podsticaj. Djeca kojima nisu pričale bajke niti su im davali igračke pretvaraju se u nesrećne odrasle osobe. I govore u formulama, zadivljeni ljudskom glupošću – zašto niko ne želi da sluša formule? Energija života je ono što je dobra zabava.

Da li ste potrošili novac na putovanje, dobru knjigu, zanimljiv webinar, pozorišnu predstavu, igračke za dijete ili za sebe, sitnice koje vas oduševljavaju, atrakcije? Kupili ste energiju života. Dopunili ste zalihe adaptivne energije, sipali gorivo u rezervoar. To je nevidljiva moć života. Kupili ste sebi život.

I morate ostati blizu onih sa kojima vam nije dosadno. S kim se možete smijati, igrati, pričati i slušati zanimljive stvari … I tada ćete imati snage da podnesete dosadne životne terete i pobjedite u svakodnevnoj borbi.

Anna Valentinova Kiryanova

Prevod i obrada Ana Muratović –  bebamur.com

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles