SAD vraćaju više od 17 hiljada drevnih artefakata ukradenih i prokrijumčarenih iz Iraka nakon invazije 2003. godine, uključujući 3.500 godina staru glinenu ploču s dijelovima Epa o Gilgamešu.
Brojne artefakte uništila je ili prokrijumčarila i Islamska država, koja je kontrolisala trećinu Iraka od 2014. do 2017, prije nego što ju je iračka vojska porazila uz pomoć saveznika.
Američke vlasti nedavno su postigle dogovor s Bagdadom o vraćanju predmeta oduzetih od trgovaca i muzeja u Sjedinjenim Državama, saopštili su iz iračkog ministarstva kulture i ministarstva spoljnih poslova.
“Vlada SAD-a zaplijenila je neke od artefakata i poslala ih u iračku ambasadu. Važna ploča s Epom o Gilgamešu biće vraćena u Irak sljedećeg mjeseca, nakon što se dovrše pravne procedure“, rekao je ministar kulture Hasan Nadhim za Rojters.
Vraćaju i druge ploče ispisane klinastim pismom
Američke vlasti zaplijenile su ploču 2019. godine, nakon što je prokrijumčarena, prodata na aukciji trgovcu umjetninama u Oklahomi i izložena u muzeju u Vašingtonu, objavilo je ministarstvo pravosuđa SAD, navodeći da je sud prošlog mjeseca naložio oduzimanje ukradene umjetnine.
U odluci suda navodi se da je američki trgovac starinama kupio ploču 2003. godine od londonskog trgovca.
Ep o Gilgamešu je 3.500 godina stara sumerska priča koja se smatra jednim od prvih književnih djela na svijetu.
Ministar Nadhim je rekao da se vraćaju i druge ploče ispisane klinastim pismom.
Još uvijek nedostaje hiljade artefakta
Drevno nasleđe Iraka desetkovano je sukobima, uništavanjem i pljačkom, posebno od 2003. godine, a hiljade artefakata još uvek nedostaje.
Nakon 2014. godine Islamska država, koja je propovjedala ekstremističko tumačenje islama, plijenila je i uništavala istorijske znamenitosti u, kako je ocjenio UNESCO, “industrijskim” razmjerama, koristeći krijumčarsku mrežu na Bliskom istoku i šire za finansiranje svojih operacija.
Uz pomoć međunarodnih agencija iračke vlasti pokušavaju da pronađu, vrate i sačuvaju svoje vrijedne artefakte.
Hina