Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Klima u fokusu trećeg dana samita G7

Foto: Reuters

Posljednjeg dana samita G7 u Cornwallu predsjednici država i vlada namjeravaju se usredotočiti na klimatske promjene.

Domaćin Britanija želi iskoristiti konferenciju kako bi uvjerila sedam svjetskih vodećih ekonomskih sila da se dogovore o ambicioznim klimatskim ciljevima, o kojima će se zatim razgovarati na svjetskoj razini na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama u Glasgowu u novembru, prenosi Hina.

Uz Britaniju i SAD, države G7 također uključuju Njemačku, Francusku, Italiju, Japan i Kanadu.

Kao što je Bijela kuća objavila u subotu, “konkretne mjere” već su dogovorene.

Između ostalog, predsjednici država i vlada u nedjelju se planiraju obavezati na korake za ograničenje državnih subvencija za fosilne izvore energije poput ugljena.

SAD, Njemačka, Britanija i Kanada također žele dati zemljama u razvoju do 2 milijarde dolara kako bi ubrzale postepeno ukidanje ugljena.

U izjavi Bijele kuće također se navodi da će G7 koordinirati svoje klimatske ciljeve tako da cilj ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 stepeni iznad predindustrijske razine, kako je utvrđeno u Pariškom klimatskom sporazumu, ostaje “nadohvat ruke”.

Zemlja se već zagrijala za oko 1,2 stepena u poređenju s predindustrijskom razinom.

Finansiranje klimatskih ciljeva u zemljama u razvoju

Britanska vlada izjavila je kasno u subotu da se zemlje G7 planiraju obavezati da će prikupiti 100 milijardi dolara svake godine za financiranje klimatskih inicijativa u zemljama u razvoju.

Na konferenciji su se zemlje prvi put obavezale na klimatsku neutralnost najkasnije do 2050. godine, a očekuje se da će preuzeti obvezu smanjenja stakleničkih plinova za nešto manje od polovine do 2030. u odnosu na 2010. godinu, rekla je Britanija.

Klimatske organizacije već su kritizirale planove kao nedovoljne.

Catherine Pettengell, privremena direktorica Climate Action Network UK, rekla je da raspored i raspon najava još uvijek nisu jasni, a bez toga su “prazna obećanja”.

Očekuje se da će se završna deklaracija dorađivati do posljednjeg trenutka te da će uključivati ​​sporazum o zajedničkoj borbi protiv pandemije korona virusa i oporavku od ekonomske krize koja je prouzročena, kao i smjernice u pogledu država poput Kine i Rusije.

Čelnicima G7 trebao bi se u nedjelju obratiti i prirodoslovac Sir David Attenborough te ih upozoriti da se suočavaju s najvažnijim odlukama u ljudskoj povijesti.

Uoči skupa, on je upozorio da bi ljudski rod mogao biti “na rubu destabilizacije čitavog planeta”.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

U jednoj oblasti smo u vrhu svjetske liste, ali se time ne možemo hvaliti: Umjerena klima postaje ekstremna, a biće samo još gore

Foto: klix.ba

Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.

Što se govori na samitu UN-a o klimi?

Foto: X/@COP29_AZ>

Svjetski lideri danas govore na samitu UN o klimi u Bakuu.  Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je da vlade moraju da „plate“ da bi se spriječile humanitarne katastrofe izazvane klimom.

Popular Articles