Wednesday, November 20, 2024

Vlasti u Tuzli uspjele ušutkati radnike

Godinama su obespravljeni radnici u Tuzli svake srijede protestovali u borbi za radnička prava, bez kojih su ostali u nemilosrdnoj privatizaciji. Posljednjih godinu dana, radnici više ne izlaze na ulice, njihova borba je utihnula. Razlog tome- nije samo pandemija koronavirusa, jer je u pandemiji izgubljeno na hiljade radnih mjesta. Razlog je što su vlasti uspjele ušutkati radnike.

Emina Busulađić godinama se borila za prava radnika Dite i svih propalih tvornica u Tuzli. I sama se prisjeća kako je Tuzla bila simbolom radničke borbe. Danas, iako prava radnika sve teža, radnička borba je utihnula.

“I ja sam sama o sebi odlučivala. Ili ću biti rob ili ću dići svoj glas. Teško je sad, teško je. Jako je puno nezainteresovanih i kažem vam opet da treba vođa. Idemo u još goru propast. I nemojte samo radnike, gdje su penzioneri, gdje su drugi, gdje su svi građani. Svima je nama metak u čelo s ovakvom politikom i neradom vlade”, kazala je aktivistkinja za ljudska prava Busulađiževa.

Vahidin Mujagić, novinar O kanala prosvjede radnika u Tuzli je pratio od 2005. godine. Ističe da su se radnici povukli, ne zbog pandemije, nego zato što ih sustav ove zemlje nije zaštitio nego stao protiv njih.

“Problemi su i dalje tu. Samo evo, radnika nema. U sve to, u gušenje radničke bune i protesta su uključeni Tužilaštvo Tuzlanskog kantona, sudovi, vlast, stečajni upravnici pa i pojedini radnici i članovi sindikata koji su ušli u neku spregu s vladajućim strukturama i našli neku svoju internu korist,” istakao je Mujagić.

Profesor na Univerzitetu u Tuzli Vedad Pašić bio je uvjeren da će radnici iz Tuzle postati simbolom glasa naroda. Sudjelovao je 2014. godine u formiranju građanskog plenuma. Međutim, danas taj radnički duh kao da je netko samo ugasio.

“Sve više i više se bojim da jesmo izgubili, ovdje u Tuzli nažalost ne vidim širu podršku za zahtjeve od 6.aprila koji su upitili kolege i kolegice s Filozofskog fakulteta i drugih fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Nažalost nešto tako slično, osim u pojedinačnim slučajevima, uključujući i moj lični nije dogodilo niti ostvarilo”, rekao je Pašić.

Radnici su ostali i bez podrške svojih sindikata koji su se povinuli pred politikom pa stoga, ne treba čuditi što su brojni radnici prestali vjerovati u BiH i svoj rad i znanje poklonili drugoj državi.

“Vidimo probleme i u Sindikatu BiH, borbu između njih ko će držati određene pozicije. Mnogi su se priklonili vlastima i više su radili za vlast nego za same radnike. Tako da grad Tuzla je izgubio taj industrijski duh i radničku klasu, ali još uvijek nismo izubili jednu vrstu solidarnosti i empatije,” kazao je predsjednik Foruma građana Tuzle Vehid Šehić.

Svi se pitaju, zašto su utihnuli i rudari koji se svaki mjesec štrajkovima bore za plaće i o čijim životima i radnim mjestima ovih dana odlučuju, nitko drugi nego političari ove zemlje.

Maja Nikolić – bhrt.ba

Povezane vijesti

Rad s “glavom u torbi”: Samo u RS ove godine poginulo osam građevinaca, povrijeđene dočeka i neuplaćeno zdravstveno osiguranje

Foto: N1

Godišnje se u Bosni i Hercegovini desi na stotine povreda na radu koje nerijetko završe smrtnim ishodom. Posljednji slučaj teže povrede bilježi se u Banjaluci. No, nisu to jedini problemi bh. radnika. Ako nisu životno ugroženi, ugrožena su im prava. Loši uslovi rada manifestuju se na način da nakon povrede na gradilištu, radnika dočeka neuplaćeno zdravstveno osiguranje.

FBiH – Prva neradna nedjelja za radnike u trgovini 17. novembra

Foto: Novi list

Prva neradna nedjelja za radnike u trgovini biće narednog vikenda, odnosno 17. novembra, ovo je upravo saopštio federalni ministar trgovine Amir Hasičević nakon sastanka koji je održan u zgradi Vlade FBiH, piše Oslobođenje.

Popular Articles