UrbanObserver

Četvrtak, 10 Aprila, 2025

Kapitalizam kuca na vrata: Kuba se konačno otvara za privatni sektor

Kuba je tokom vikenda poduzela dugo očekivani i vjerovatno nepovratni korak ka masovnom širenju privatnog sektora.

U subotu je kubanska komunistička vlada najavila da će Kubanci uskoro moći tražiti posao ili pokrenuti biznis u većini područja rada.

Prije toga, Kubanci su bili ograničeni na rad u samo 127 službeno odobrenih poslova u privatnom sektoru.

Neke od tih legaliziranih aktivnosti tokom godina uključivale su brijače, servisere guma, trimere palmi ili “dendije”, Kubance koji su se oblačili u tradicionalne nošnje kako bi se fotografirali s turistima. Vladin popis nije uključivao mnoge nedavno stvorene mogućnosti.

Sada će Kubanci imati mogućnost rada u više od 2.000 različitih područja.

– Nove mjere za samozapošljavanje koje je odobrilo Vijeće ministara značajno će proširiti aktivnosti koje se mogu provoditi – kazao je kubanski dužnosnik Marino Murrillo Jorge.

Samozapošljavanje i kapitalizam bili su na Kubi gotovo zabranjeni sve do njenog gotovo totalnog ekonomskog kolapsa.

Postepeno, kubanska vlada dopustila je Kubancima da prestanu raditi slabo plaćene državne poslove i krenu raditi za sebe.

Prema vladinim statistikama, više od 600.000 Kubanaca sada radi u privatnom sektoru, iako je taj broj vjerovatno mnogo veći kad se uzme u obzir crno tržište.

Ipak, vladini službenici su poduzetnike često tretirali kao nužno zlo i mogućeg trojanskog konja koji bi mogao dopustiti protivnicima u Sjedinjenim Državama da napokon sruše revoluciju.

I dok je službeni stav kubanskih dužnosnika da provode reforme slobodnog tržišta “bez žurbe, ali bez zaustavljanja”, otvaranje je zastalo jer se činilo da vlada sumnja u mudrost daljnjeg osnaživanja kubanskih poduzetnika.

No s raširenim učincima pandemije i kako se očekuje da Raul Castro (89) u aprilu odstupi s mjesta šefa kubanske komunističke stranke, Kuba je 2021. konačno započela dvije glavne reforme: Objedinjavanje svog dvovalutnog sistema i sada ukidanje ograničenja na radna mjesta.

Vlada će i dalje zabraniti ili ograničiti Kubancima privatni rad u 124 aktivnosti. Iako te aktivnosti tek trebaju biti otkrivene, vjerovatno će nastaviti s državnim monopolom na zdravstvo, telekomunikacije i masovne medije.

Nova će mjera s vremenom vjerovatno promijeniti izgled kubanske privrede, rekao je ekonomist Ricardo Torres.

Promjene također dolaze u svjetlu činjenice da Kuba želi poboljšati odnose sa SAD-om nakon četiri godine niza novih ekonomskih sankcija Trumpove administracije.

Američki senator Patrick Leahy rekao je da su ovo dobrodošle vijesti i da američki embargo nikada nije bio namijenjen i neće se koristiti za kažnjavanje privatnog sektora na Kubi.

– Nakon više od pola stoljeća, nije li vrijeme za ukidanje hladnoratovskog embarga koji nije uspio postići nijedan od svojih ciljeva, a samo je otežao život kubanskom narodu – rekao je on.

Ranije ovog mjeseca, Leahy, dugogodišnji zagovornik poboljšanih odnosa s Kubom, sufinansirao je zakon o ukidanju gotovo šest desetljeća starog američkog privrednog embarga.

Kubanski poduzetnici pažljivo će promatrati što će se dalje događati.

Biznis info

Povezane vijesti

Gary Stevenson – Autsajder koji je “provalio” kapitalizam

  Gary Stevenson dijete je radničke klase koji je postao milijunaš. Nije mu trebalo dugo da shvati kako funkcionira kapitalizam te zašto bogati postaju sve...

Kapitalistički mit o ravnoteži privatnog i poslovnog

Foto: Szabó Gábor/Fortepan Živimo u društvu u kojem se naša svakodnevica temelji na dominantnoj neoliberalnoj tržišnoj logici zbog koje se produktivnost i ekonomska efikasnost uzdižu...

Popular Articles