Lava se diže više od metar na sat u dubokom krateru vulkana Kilauea na Havajima koji je proradio proteklog vikenda poslije dvogodišnje pauze, objavili su naučnici.
Vulkan Kilauea u okviru Havajskog vulkanskog nacionalnog parka na Velikom ostrvu izbacivao je usijane stijene iz najmanje dva mjesta unutar kratera, saopštio je sinoć Američki geološki institut.
Formiralo se jezero od lave koje se podiglo oko 134 metra od dna kratera.
Od erupcije u nedjelju uveče je iz vulkana Kilauea izbačeno oko 10 miliona kubnih metara lave, dovoljno da pokrije površinu od oko 13 hektara. Lava je zadržana unutar dubokog kratera.
Lava ne prijeti da prekrije kuće i ugrozi ljude, kao što se desilo prije dvije godine. Vulkan Kilauea proradio je krajem 2018. godine i počeo da izbacuje lavu kada je uništeno više od 700 kuća.
Vulkanska opservatorija Havaja ipak je upozorila stanovnike da paze na moguće visoke nivoe vulkanskog gasa, eksplozije i padanje stijena.
Pri erupciji Kilauea može da izbacuje velike količine sumpor dioksida koji formira vulkanski smog kada se pomješa sa kiseonikom, sunčevom svjetlošću i drugim gasovima u vazduhu. Odjeljenje za zdravstvo na Havajima upozorilo je stanovnike da smanje aktivnosti napolju ako vide vulkanski smog.
Kilauea je jedan od najaktivnijih vulkana na svijetu pošto je imao 50 erupcija u posljednjem vijeku. Između 1983. i 2018. imao je gotovo stalne erupcije.