Sunday, November 24, 2024

Meksiko najopasnija zemlja za novinare

Photo/Eduardo Verdugo, File

Oko 119 novinara ubijeno je u Meksiku od 2000. godine, što ga čini najopasnijom zemljom za novinare širom svijeta, prema Odboru za zaštitu novinara.

Osam novinara ubijeno je u zemlji ove godine, što je Meksiko učinilo najopasnijim za novinare, a slijede ga Avganistan i Filipini, prenose agencije.

Najviše su na meti oni koji izvještavaju o korumpiranim službenicima i njihovim vezama s organizovanim kriminalom.

Novinarka Miroslava Brič brutalno je ubijena u martu 2017. godine u državi Čiuava na sjeveru Meksika.

Miroslava je izvještavala o članovima lokalne bande i njihovim vezama s političarima prije nego što je upucana osam puta u glavu dok je čekala sina da ga vozi u školu.

Ove nedjelje, bivši guverner iste opštine u kojoj je živjela Miroslava, Hugo Amed Šulc, uhapšen je zbog saradnje u atentatu na novinara.

Još dvojica osumnjičenih koji su umješani u ubistvo još uvijek su u bjekstvu.

Predsjednik Lopez Obrador obećao je da će zaustaviti nasilje nad novinarima od prvog dana stupanja na dužnost.

Ali nedostatak resursa i političkih napora da se umanji nasilna odmazda radi ućutkivanja medija prevladavao je tokom njegove administracije.

Odbor za zaštitu novinara neprofitna je nezavisna organizacija posvećena slobodi govora i zaštiti novinarskih prava širom svijeta.

 

Povezane vijesti

Šta se može očekivati od prve predsednice Meksika, Klaudije Šejnbaum?

Klaudija Šejnbaum; Foto: EneasMx / Wikimedia Commons

Klaudija Šejnbaum je pre nekoliko dana položila zakletvu čime je postala prva predsednica Meksika. Ona dolazi iz iste stranke kao i bivši predsednik, Andres Manuel Lopez Obrador i obećala je da će pratiti njegov put tokom svog šestogodišnjeg mandata.

Istina kao imperativ društvene odgovornosti – Film The Post

Foto: Amblin/ Screenshot

Kroz dugu istoriju čovečanstva, mnogi narodi su se okretali svojim vladarima, vlastima i drugim liderima za prosperitet i vođstvo – kako kroz teška, tako i kroz mirna vremena. Ali šta se desi kada se to delikatno poverenje između ljudi i lidera razbije u paramparčad? Da li se razotkrivanje istine o onima koji su se zakleli da će učiniti sve za dobrobit naroda smatra našom društvenom odgovornošću ili je to samo korak ka širenju panike među masama i ka slabljenju državnog ugleda i stabilnosti? Ovim pitanjima, ali i mnogim drugim, bavi se Stiven Spilberg u svom oskarovskom filmu The Post.

Popular Articles