Subota, 21 Decembra, 2024

Jedan od najotrovnijih pauka ne plete mrežu, lovi na specifičan način

Za šestookog pješčanog pauka koji živi u Africi i Južnoj Americi (Hexophthalma hahni ili Sicarius hahni) možemo da kažemo da je “živi fosil” jer je nastanjivao ove kontinente i prije nego što su se razdvojili.

Zanimljivo je da pripadnici ove vrste koji žive u, najstarijoj na planeti, afričkoj pustinji Namib imaju koncentrisaniji i jači otrov od svojih “kolega” koji žive na zapadnoj obali Južne Amerike.

Svakako, susret sa bilo kojom od ovih podvrsta pauka može za posljedicu imati nekrozu ili smrt.

Do sada su zabilježena samo dva slučaja napada šestookog pješčanog pauka na ljude, i oba su bila fatalna. Srećom, ljude ova vrsta pauka izbjegava.

Pored činjenice da je ovaj pauk jedno od najopasnijih bića na svijetu, zanimljiv je i zbog toga što uopšte ne plete mrežu, prenosi Nacionalna geografija.

Da bi uhvatio plijen, koristi kamuflažu. Brzo “kopajući”, zatrpava se pijeskom. Zrnca pjeska se odmah lijepe za sitne dlačice na njegovom trupu, pa on postaje gotovo nevidljiv za insekte i škorpije – osnovu njegove ishrane.

https://www.youtube.com/watch?v=BCFGCganiuE&feature=emb_title

Povezane vijesti

Afrika: Bubreg za motocikl

Foto: picture-alliance/dpa

Ilegalna trgovina organima je ogroman posao u Africi, što se lomi preko leđa najsiromašnijih. Zbog nedostatka zakona i velike potražnje trgovina cvjeta.

Afrički slonovi na putu ka izumiranju, u proteklih pola vijeka populacija opala za 77 odsto

Foto: Harshil Gudka/Unsplash

Poput legendi da se slonovi pred kraj života odvajaju od krda i odlaze da umru, čini se da je čitava populacija najvećih životinja koje hodaju Zemljom na putu da završi kao kuriozitet u enciklopedijama.

Popular Articles