Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Argentina prva u svijetu odobrila GMO pšenicu

Argentina je danas zvanično postala prva država na svijetu koja je odobrila gajenje i upotrebu genetski modifikovane (GMO) pšenice otporne na sušu.

U odluci Ministarstva poljoprivrede, objavljenoj u službenom listu zemlje, navodi se međutim da seme neće biti u prodaji prije nego što Brazil, glavni kupac argentinske pšenice, ne odobri uvoz tog proizvoda, prenosi Rojters.

“Transgenetska pšenica HB4 koju su razvili Bioceres i francuski Florimond Depre otporna je na sušu i herbicid glufosinat natrijum”, navodi se u službenom listu.

Ni jedna zemlja još nije odobrila uvoz GMO pšenice, što argentinskim farmerima ne daje baš mnogo razloga za sjetvu te nove sorte, ocjenjuje britanska agencija.

Organizacije za zaštitu životne sredine upozorile su da se još uvijek ne zna dovoljno o GMO usjevima, tretiranim sredstvima za unišavanje korova poput natrijum-glufosinata, i o tome da li su bezbjedni za ljudsku upotrebu.

Prošle godine je 45 odsto od 11,3 miliona tona pšenice koju je izvezla Argentina otišlo u susjedni Brazil, koji se nije za sada izjasnio o potencijalnom odobavanju kupovine sorte HB4.

“Čak da Brazil da ‘zeleno svjetlo’, to neće navesti kompaniju Bioceres da odmah komercijalno lansira novu tehnologiju prije nego što dobije odobrenje sa drugih tržišta”, rekao je glavni izvršni direktor Federiko Tručo za Rojters.

Agencije

Povezane vijesti

HEROJI LJUDSKIH PRAVA: Estela de Carlotto – baka stotina otete djece

 

Argentinski Prljavi rat je naziv za period državnog terora u ovoj zemlji u godinama između 1974. i 1983., tokom kojeg su vojne i sigurnosne snage zajedno sa odredima smrti Argentinske antikomunističke alijanse (AAA) progonile političke neistomišljenike i svakoga za koga se sumnjalo da je povezan sa socijalistima i ljevičarima nekadašnjeg predsjednika države Juana Perona.

Kolekcija pšenice od prije jednog vijeka može pomoći da ne gladujemo zbog klimatskih promjena

Foto: Masz Filipek/Unsplash

Britanski genetičar pretražio je svijet u potrazi za raznovrsnim žitaricama dvadesetih godina prošlog vijeka. Njegovo istraživanje bi moglo biti od vitalnog značaja za čovječanstvo kako se klimatske promjene ubrzavaju.

Popular Articles