Najnoviji zvanični podaci pokazuju da je došlo do preokreta kada je riječ o offshore zonama u kojima najčešće posluju srpski privrednici, ali je interesantno da mnogi i dalje nalaze svoju računicu za osnivanje kompanija u takozvanim poreskim oazama ili novčanim rajevima.
Ranije je za srpske biznismene najpopularnija destinacija bio Kipar, a danas su na vrhu liste Hong Kong i Singapur.
Najnoviji podaci narodne banke Srbije o platnom prometu sa inostranstvom pokazuju da su građani Srbije u periodu od januara do avgusta 2020. godine izvršili plaćanja prema offshore zonama u vrijednosti od 731,1 miliona eura. Najznačajnije transakcije u prvih osam mjeseci ove godine odnose se na promet ostvaren sa Hong Kongom (546,1 miliona eura), Singapurom (129,2 miliona eura), Britanskim Djevičanskim Ostrvima (19,7 miliona eura), Libanom (9,6 miliona eura) i Lihtenštajnom (7,6 miliona eura).
Pogodnosti za offshore poslovanje su različite, a kreću se od nižih poreza, preko različitih procedura za osnivanje kompanija i otvaranje bankovnih računa, pa sve do isplate dividendi.
– U svijetu je sve više multinacionalnih kompanija koje su razgranate i imaju svoja sjedišta na različitim mjestima, pa su u prednosti kad planiraju transakcije. Ti pametni ljudi poštuju zakone, ali često u poslovnom planiranju nalaze da mogu da imaju korist od posjedovanja offshore kompanija, kaže konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević, izvijestio je Blic.
Benefiti su brojni i raznovrsni, od različitih propisa do nižih poreskih stopa.