Hor Virap, jedan od najvećih i najpoznatijih manastira jermenske apostolske crkve, direktno je povezan sa usvajanjem hrišćanstva u zemlji 301. godine. Iako u njoj postoji još mnogo lepih manastirskih kompleksa, on zauzima posebno mesto u ovoj kontinentalnoj planinskoj državi u regionu Zakavkazja.
Hor Virap (što bi u prevodu sa jermenskog značilo duboka tamnica) se nalazi na planini Ararat, prepoznatljivom simbolu Jermenije na čijem se vrhu prema legendi zaustavila Nojeva barka nakon velikog potopa, osam kilometara od Artašata, blizu granice sa Turskom. Svojevremeno, kako je poznato, tu je bio zatvor, a tek mnogo godina kasnije je izgrađen manastir. Postao je religiozno središte zahvaljujući Grigoriju Prosvetitelju, koji je u njemu bio utamničen 13 godina. Naime, po predanju, njega je paganski jermenski kralj Tiridat III, poznat po tome što je na početku svoje vladavine surovo progonio hriščane, zatvorio u Hor Virapu i ubrzo nakon toga je počeo da gubi razum. Međutim, njegova sestra je opisala san u kojem joj anđeo govori da ga samo onaj koga je zatvorio može izlečiti, što se i obistinilo.
Tiridat je nakon toga promenio svoj stav i postao zaštitnik hrišćana. Tako je Hor Virap postao mesto masovnih hodoćašća Jermena iz čitavog sveta i jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u zemlji koju svake godine poseti veliki broj turista za koje posebnu atrakciju predstavlja simbolično puštanje golubica iz ruke u nadi da će odleteti na planinu Ararat.