Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Gotovo 40 godina nakon Titove smrti: Plavi voz ponovo u pokretu

Interesovanje za Josipa Broza Tita gotovo 40 godina nakon smrti se ne smanjuje, a da je tako potvrđuje i Plavi voz koji će ponovo krenuti 29. novembra i bit će otvoren za pojedince i manje grupe, izvještava RTV Slvoenije.

Ova ikona bivše zajendičke države, s kojom je Tito proputovao više od 600 000 kilometara kroz Jugoslaviju i izvan njenih granica, svojevremeno je prevozila sve najistaknutije svjetske vođe toga doba, od britanske kraljice Elizabete II. do Haile Selassija.

26052

Bio je to i voz koji je 1980. godine prevozio Titove ostatke iz Ljubljane u Beograd.
Plavi voz sada će ponovo krenuti 29. novembra i bit će otvoren za pojedince kao i manje grupe.
Prema podacima agencija raste interes za ulaznice.

I ne radi se samo o klasičnim turistima – razdoblje tog vremena također je sve je interesantnije za nove grupe poput stranih studenata istorijskih i političkih nauka. To ne čudi, jer bez obzira na različita stajališta svoga vremena, Tito ostaje najvažnija istorijska figura prošlog stoljeća na našem tlu, gdje se još uvijek osjeća njegov pečat, pa je postao zanimljiv i atraktivan simbol na polju istorijskog studijskog turizma.

Na temelju tih saznanja razne turističke agencije iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije stvorile su zanimljive aranžmane za obilazak mjesta vezanih za sliku i rad drugova Tita, za vrijeme njegova predsjedanja SFRJ, kao i vremena narodnooslobodilačkog rata i drugih. Svjetskog rata.

Agencije iz Hrvatske uglavnom nude programe s posjetima domu Josipa Broza u Kumrovcu, Brionskom otoku, Golom otoku i otoku Vanga, gdje je Tito imao svoje prebivalište.
Agencije BiH imaju još bogatiju ponudu, jer su se na teritoriji ove bivše jugoslovenske republike dogodili najodlučniji događaji i velike bitke između narodnooslobodilačkog rata (Sutjeska, Neretva, Kozara, Drvar, Jajce, Rudo itd.). Turistički radnici u Sloveniji uključuju i posjet Titovoj vili na Bledu u vezi s posjetom Ljubljani, njegovoj posljednjoj rezidenciji.

Indikator.ba

Povezane vijesti

Kako su 60-ih zamišljali Jugoslaviju u 21. veku: “Živećemo 150 godina, bićemo kao Švedska”

Foto: Profimedia Svi znamo šta nas je dočekalo na početku 21. veka, ali ovako su ljudi u Jugoslaviji 60-ih verovali da će se stvari razvijati. “Jugoslavija...

Marija Bursać, prva žena narodni heroj: Srcem išla u borbu za slobodu

Ulice nose njeno ime, jedna takva je i u Banjaluci, a mlađe generacije nažalost ne znaju ko je ona bila. Marija Bursać, prva žena narodni heroj Jugoslavije. Hrabrost i ponos krasile su mladu djevojku iz Kamenice kod Drvara koja je odvažno krenula u borbu, bila borac bombaš i bolničarka. Djevojka, ratnik “što si srcem krenula protivu betona”, kako je pisao Branko Ćopić, bila je simbol jednog vremena i borbe protiv fašizma. Njena snaga, istrajnost i borbenost inspirišu.

Popular Articles