Wednesday, November 20, 2024

Homoseksualnost nije bolest

Nemački ministar zdravlja Jens Špan inicirao je donošenje zakona kojim bi se zabranile „terapije za lečenje homoseksualnosti“. To je dobar signal, jer su u Evropi homoseksualci još uvek diskriminisani, smatra Ines Pol.

Početkom ove nedelje nemački ministar zdravlja Jens Špan poslao je jasan i važan signal. „Homoseksualnost nije bolest i zato je nema potrebe podvrgavati terapiji.“ Špan i time konkretizovao planove oko zabrane onih terapija u Nemačkoj čiji je cilj „preboraćanje“ seksualnosti kod homoseksualaca.

Onaj ko bude nastavio da nudi takve „terapije konverzije“ ubuduće bi mogao da bude kažnjen zatvorskom kaznom u trajanju do maksimalno godinu dana, odnosno novčanom kaznom.

Slabo poznata praksa

To je ispravan korak iz više razloga – i istovremeno tužno aktuelan. Njime se u Nemačkoj skreće pažnja na praksu koja mnogim ljudima uopšte nije bila poznata. Svake godine nekoliko hiljada mladih, ali i odraslih osoba podvrgava se terapiji čiji je cilj promena njihovog seksualnog identiteta. Ako ostavimo po strani prezir prema ljudima, što se u stvari krije iza takvog pristupa, ne postoje nikakvi dokazi da se seksualna orijentacija takvim merama uopšte može trajno promeniti. Na drugoj su strani pak vrlo dobro poznate moguće posledice takvih tretmana: depresije, anksiozni poremećaji, porast rizika od samoubistva.

Ines Pol DW

Ines Pol, glavna urednica DW

Osim toga, u zemljama-članicama Evropske unije, na primer u Poljskoj, vidimo da ponovo veoma raste diskriminacija prema homoseksualcima. I na Balkanu se LGBTI-zajednica svakodnevno suočava sa strahom od nasilja i diskriminacijom. Rusija kriminalizuje homoseksualnost kao „netradicionalne seksualne odnose“, a homoseksualcima i lezbejkama koje ne kriju svoju seksualnost prete novčane kazne i progoni. U autonomnoj republici Čečeniji i ih čak hapse i muče po zatvorima.

Homoseksualci žive u strahu

U otprilike svakoj trećoj zemlji na svetu homoseksualne radnje tretiraju se kao zločin. Od svih arapskih zemalja homoseksualnost je legalna samo u Jordanu. Prema navodima lobi-grupa poput ILGA (International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association), homoseksualcima u mnogim zemljama čak i danas preti smrtna kazna – na primer u Avganistanu, Iranu, Pakistanu, Saudijskoj Arabiji ili u Sudanu.

Inicijativa nemačkog ministra zdravlja ponovno demonstrira jasnu poziciju vlade u Berlinu. I to zaslužuje priznanje. I to ne samo zbog toga što baš u Hrišćansko-demokratskoj uniju (CDU) političara Jensa Špana itekako ima onih koji i dalje odbacuju izjednačavanje homo-brakova s hetero-brakovima.

Autor Ines Pol – DW

 

Povezane vijesti

Umjetna inteligencija, sociologija i Uber znanost­­­

Foto: Pixabay

Izazov nove tehnologije toliko je dalekosežan da zapravo udara u temelje smisla ljudske djelatnosti pred kojim ni istinski kapitalisti ne mogu zažmiriti. No, što je sa sociologijom?

Ministar je proklizao, možda će i Trebević

Foto: Facebook/Fokus

Klizište na Trebeviću uslovila je tajkunska gradnja rugobne zgradurine nazvane Trebević Hills, iza koje stoje offshore kompanije i kontroverzne osobe. Visoki dužnosnici bi prvi morali biti svjesni apokaliptične mogućnosti koja se nadvila nad pola Sarajeva.

Popular Articles