Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Iz Indonezije u BiH stiže 17,2 tone briketa od kokosove ljuske

Iz Indonezije je prema Bosni i Hercegovini krenula prva isporuka briketa proizvedenih od kokosove ljuske.

-Iz luke Suravaya sa Istočne Jave jučer je brodom krenula isporuka od 17,2 tone briketa koji će biti dopremljeni do luke Ploče, a onda kopnenim putem u BiH -izjavila je za Fenu ambasadorica Republike Indonezije u BiH Amelia Achmad Yani.

Izvoznik je kompanija CV Fitra Jaya, iz provincije Jawa Tengah, a uvoznik kompanija Ane doo u Sarajevu.

Predviđeno je da u roku od 30 dana kontejner sa briketima stigne u luke Ploče.

Ovaj izvozno-uvozni posao isporuke uglja od kokosove ljuske, vrijednosti 21.242 USD, je rezultat poslovnog susreta privrednika BiH i Indonezije na Business matching-u održanom 25.aprila u Sarajevu, a kojeg je organizirala Ambasada Republike Indonezije u BiH.

-Ovih 17,2 tone stiže u jednom kontejneru i ako uvoznik bude zadovoljan proizvodom, naručit će još 3 – 4 kontejnera briketa- pojašnjava ambasadorica Yani.

Briketi od kokosove ljuske koriste se za shishe, roštilje i grijanje.

Ugalj od kokosove ljuske koji će biti isporučen u BiH dolazi sa otoka Sulawesi, visoke je kvalitete, aromatičnog mirisa, a pepeo je bijele boje.

Kokosova ljuska je obnovljivi izvor energije. Puno je ekonomičnija jer gori dva puta duže nego bilo koji brzopaleći ugalj, a ekološki je prihvatljivija- sadrži vrlo malo pepela, oko 80 posto manje od ostalih briketa.

Za proizvodnju ovog uglja, ističu ekolozi, ne uništavaju se stabla šuma već vrlo čiste i prirodne kokosove ljuske.

FENA

Povezane vijesti

Domaći mljekari odustaju, uvozno mlijeko plaćamo daleko više

  U BiH je za 11 mjeseci ove godine uvezeno za 9.925.674 kg više mlijeka i mliječnih proizvoda, odnosno pavlake, sira, jogurta, surutke, maslaca i...

Ne kupujemo domaće meso, a uvozimo i kupujemo škart iz EU

Foto: ruralina.com

U prvih devet mjeseci ove godine uvezli smo, samo svježeg mesa, za čak 424,7 miliona maraka. Stočari godinama upozoravaju na prekomjeran uvoz koji je gotovo ugasio domaću proizvodnju. Trenutno, domaći farmeri proizvode svega 20 posto potrebnog mesa za naše tržište.

Popular Articles