Wednesday, November 20, 2024

U BiH malo ko osigurava imovinu

Olujni vjetar pričinio je u protekla dva dana veliku štetu u Bosni i Hercegovini, ali mnogi neće namiriti gubitke, jer ne osiguravaju svoju imovinu.

Iako klimatski rizici posljednjih godina zbog svoje katastrofalne prirode sve više ugrožavaju otpornost zajednica, osiguranje imovine u BiH još nije prepoznato kao prijeka potreba.

Podaci Agencije za osiguranje BiH govore da se u 2017. godini od ukupne bruto premije, koja je iznosila 683,3 miliona KM, svega 30,68 miliona KM ili procentualno izraženo 4,49 odsto odnosilo na osiguranje od požara i elementarnih nepogoda.

Dodatno još 25,5 miliona KM bruto fakturisane premije bilo je za ostala osiguranja imovine, a što procentualno iznosi 3,74 odsto.

Prema preliminiranim podacima za 2018. godinu, udio osiguranja imovine u ukupnoj premiji u 2018. godini bio je 11,25 odsto.

Međutim, uprkos skromnom udjelu u ukupnoj premiji, ova vrsta osiguranja odgovorna je za nemale troškove štete.

U 2017. godini prijavljeno je 3.184 slučajeva štete po osnovu osiguranja od požara i elementarnih nepogoda, a riješen je 2.731 u ukupnom iznosu od 17,3 miliona KM. I broj prijavljene i broj riješene štete je porastu, a ukupna vrijednost isplata je čak dvostruko veća nego godinu ranije.

U slučaju ostalih osiguranja imovine bilo je 4.645 prijavljenih te 3.867 riješenih šteta u vrijednosti od oko devet miliona KM, a što je 14 odsto manje nego godinu ranije.

Dominantno osiguranje u BiH jeste osiguranje od autodogovornosti za upotrebu motornih vozila, koje je u 2017. činilo polovinu vrijednosti svih polisa osiguranja. Dominacija osiguranja motornih vozila i manji udio ostalih neživotnih osiguranja, kao i malo učešće životnih osiguranja karakteristike su manje zrelih tržišta u koja spada i BiH.

 

 

(Indikator)

Povezane vijesti

Sudije i tužioci traže novi rok za dostavljanje izvještaja o imovini

Foto:  Srna

Udruženja sudija i tužilaca traže od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) produženje roka za dostavljanje izvještaja o imovini do februara 2025. godine, zbog proceduralnih razloga i straha od greške, o čemu će članovi glasati na narednoj sjednici.

Ombudsmani BiH: Ustav BiH garantuje pravo na imovinu

Foto: Fena

Ustav Bosne i Hercegovine garantuje pravo na imovinu, a što je širi pojam od prava vlasništva. Vlasničkopravni sistem u BiH priznaje pravo vlasništva u punom kapacitetu koje vlasniku daje pravo i ovlaštenja da slobodno i po svojoj volji stvar posjeduje, koristi i sa njom raspolaže - kazali su Feni iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, odgovarajući na upit u vezi sa učestalim slučajevima oduzimanja privatne imovine povratnicima u entitetu RS.

Popular Articles