Istakla je da dokazi upućuju na to da je saudijski novinar “žrtva brutalnog ubistva s predumišljajem koje su planirali i počinili zvaničnici Saudijske Arabije“.
Dodala je i kako je Saudijska Arabija “ozbiljno podrivala efikasnu, sveobuhvatnu, objektivnu i transparentnu istragu Turske”.
Naglasila je i da ubistvo novinara Khashoggija predstavlja kršenje međunarodnog prava.
“Ubistvo Khashoggija predstavlja kršenje međunarodnog prava i međunarodnih odnosa”, rekla je izvjestiteljica UN-a Callamard.
Na kraju je izrazila zahvalnost Turskoj na podršci koju je dobila tokom njene posjete toj zemlji povodom međunarodne istrage o ubistvu saudijskog novinara Khashoggija.
Callamard je nedavno boravila u Turskoj u okviru istrage o ubistvu Khashoggija.
Jamal Khashoggi, novinar i kolumnista lista The Washington Post, ubijen je 2. oktobra 2018. u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Tursko tužilaštvo otkrilo je da je on brutalno zadavljen po ulasku u konzulat te da je njegovo tijelo raskomadano i uništeno.
Vlasti Saudijske Arabije naknadno su priznale da je Khashoggi ubijen, a da nije napustio konzulat, kako su prvobitno tvrdile.
Vlasti u Saudijskoj Arabiji su podigle optužnice protiv 11 osumnjičenih za ubistvo, a tamošnje tužilaštvo traži izricanje smrtnih kazni za pet prvooptuženih.
Iako je otkriveno kada, gdje i kako je ubijen Khashoggi, još uvijek nije poznato gdje se nalaze ostaci.
AA