Sunday, November 24, 2024

Mlada umetnica ruši stereotipe o Romima i ženama na Balkanu

Rušenje stereotipa o ženama, Romima, konturisanje života na sekundarnim sirovinama, pomaganje devojčicama Romkinjama da se otrgnu od nametnute im uloge.

Za sve ovo zaslužna je mlada bosanskohercegovačka umetnica Selma Selman.

Prerađivanje i prodaja sekundarnih sirovina, plastike, karona i metala su bili jedan od osnovnih izvora prihoda Selmine porodice. Upravo na ovim materijalima umetnica je oslikala svoj život, drage ljude, kao i borbu za egzistenciju čitave romske zajednice.

Njena izložba “Viva la Vida” otvorena je u Galeriji “Novembar” do 30. januara.

– Metal je bio i ostao integralni deo mog života i izvor egzistencije moje porodice. Od detinjstva sam okružena metalom. Površina ovih slika je istovremeno moj umetnički rad i sredstvo preživljavanja za moju porodicu – navela je Selma Selman povodom izložbe.

6selma selman 1

Pitanja identiteta, sociokulturnih predrasuda, stereotipa, ravnopravnosti i emancipacije žena prikazani su kroz četiri medija, budući da ova umetnica iskazuje svoju kretivnost crtanjem na papiru, slikanjem na sekundarnim sirovinama, fotografisanjem i prikazivanjem performansa različitih vrsta.

– Selma je na ovaj način želela da da doprinos borbi protiv stereotipa o Romima i ženama, ali i o borbi protiv partijarhalnih stega na Balkanu – kaže za “Blic” Maja Kolarić, direktorka Galerije “Novembar”.

“Ne gledaj Ciganku u oči” je video-rad kojim Selma pokušava da ruši stereotipe o romskoj ženi koja je u balkanskoj kulturi predstavljena kao veoma egzotična i privlačna, a u isto vreme opasna i “prljava” .

„Oči Romkinje vas mogu začarati, mogu vas prokleti”, kaže Selma u ovom video-radu.

6selma selman 2

Ova mlada umetnica teži i da pokaže segmente života romske zajednice prikazujući svoju majku koja u pedesetim godinama prvi put vidi more i morsku vodu, postavljajući sebi i ćerki pitanje da li je voda zaista slana.

Fotografija koja nosi naziv kao i celokupna izložba postavljena na tradicionalnom pirotskom ćilimu na kojem umetnica sedi držeći lubenicu prezentuje život žene na Balkanu budući je godinama tkanje ćilima bio jedini izvor prihoda žena, te umetnica ovakvom fotografijom upućuje na kulturološke okvire u kojima su balkanske žene rođene. Lubenica koju Selma drži je simbol radosti i lagodnog života, što je u suprtonosti sa ćilimom i tradicijom.

Od Bihaća do Njujorka

Selma Selman je umetnica i aktivistkinja rođena 1991. godine u Bihaću. Diplomirala je na Akademiji likovnih umetnosti u Banjaluci, a magistrala na sveučilištu Sirakjus u saveznoj državi Njujork. Među svetskim umetnicima je jako cenjena i priznata zbog neobičnog načina na koji plasira svoje radove.

Pomaže školovanje romskih devojčica

Budući da se mlada umetnica često susretala s tradicionalnim stegama prema kojima se Romkinje udaju mlade ne završavajući ni osnovnu školu, odlučila je da pokrene projekat “Marš u školu” kroz koji sakuplja novac za školovanje romskih devojčica.

Selma želi da podstakne mlade pripadnice svoje zajednice da se obrazuju, upišu srednju školu i fakultet. Do sada je pomogla da pet devojčica iz Bihaća dobije punu stipendiju, a da 35 dece ima dnevni obrok.

https://www.blic.rs/

Povezane vijesti

Izložba „Mahalom duginih boja“ – povezivanje kroz umjetnost

Uz podršku Sarajevskog otvorenog centra, grupa kvir pojedinaca se okupila s idejom da organizuje izložbu „Mahala duginih boja“, koja je povezala zajednicu kroz stvaralaštvo i umjetnost, upoznavanje, promovisanje talenata, slobode i ljubavi. Cilj izložbe je bio osvijestiti realnost u kojoj se kvir svakodnevnica zapravo ne razlikuje mnogo od svakodnevnice individua izvan zajednice. Izložba, održana 11. oktobra u prostorijama DKC Sarajevo, je predstavila veliki broj kreativaca i kreativki iz cijele Bosne i Hercegovine, koji su kroz različite medije propitivali život kvir zajednice.

Umjetnost i motiv palog anđela

 Foto: Fallen Angel, Alexandre Cabanel, 1847., detalj

Demon, odnosno pali anđeo predstavlja bestjelesno biće koje se pobunilo protiv boga. Ove životinje žive u našem vlastitom životu, koji je pun strasti, jer oni su prisutni većinom u strastima, a njihovo prebivalište je materija, a takav im je i položaj i stupanj. Iz tog razloga i oni su podložni strastima i čvrsto su uz njih vezani. 

Popular Articles