Monday, November 25, 2024

Kako podijeliti kamile?

Jedan je Arapin u svom testamentu odredio da se, poslije njegove smrti, njegovih 17 kamila podijeli između njegova tri sina.

Od 17 kamila najstariji sin je trebalo da naslijedi polovinu, mlađi trećinu a najmlađi devetinu od tog broja.

Kada je došlo vrijeme za izvršenje testamenta, braća nisu mogla da provedu podjelu imanja jer je broj 17 nedjeljiv. Zato su se za pomoć obratili hodži.

Hodža je razmišljao, računao i tada učinio slijedeće: uzeo je jednu svoju kamilu i dodao je na onih 17 kamila. Tako je sada imao 18 kamila na broju, pa je ovako braći razdijelio kamile:

Najstariji sin dobio je polovinu od 18 kamila, dakle 9.

Drugom sinu dodjelio je trećinu od 18, to jest 6 kamila, a najmlađem devetinu od 18 kamila, dakle 2 kamile.

9+6+2=17. To je ukupno 17 kamila.

Kada je završio raspodjelu, uzeo je svoju kamilu i otišao kući!

Ponekad je u životu potrebno dati nešto svoje ljudima da bismo im pomogli da razrješe složene jednačine svojih života, i riješe probleme koji bi bez naše pomoći ostali nerješeni. Međutim, naš doprinos drugima, naš ulog u tuđu sreću, neće nas osiromašiti niti unesrećiti. Dajući drugima, dobićemo i mi, bar onoliko koliko smo i uložili, a često i mnogo više.

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles