Wednesday, November 20, 2024

Koliko mediji utiču na glasače tokom izbornog procesa

Uloga medija u demokratskim procesima kao što su izbori jedna je od bitnijih faktora za pošteno provođenje istih. Iako su pojedini mediji izloženi pritiscima političara za njihovu promociju, mnogo je nezavisnih medijskih kuća na koje političari nemaju uticaj, zahvaljujući jačanjem institucija civilnog društva.

piše: Jelena Jevđenić

Agencija IPSOS iz Sarajeva, na uzorku od 1.004 ispitanika CATI metodom prikupljanja podataka, a u okviru BASE projekta koji finansiraju Evropska unija i USAID, a provodi konzorcij BH novinari – Boram i Koalicija “Pod lupom”, provela je istraživanje na temu izbora pod nazivom “Mediji i građani na izborima“.

Istraživanje je pokazalo da su mediji osnovni izvor informacija pri donošenju odluka na izborima za 47 posto građana Bosne i Hercegovine, a čak 70 posto ispitanika smatra da izbori u BiH nisu slobodni.

Obzirom da javni servisi u BiH su više kao privatne TV kuće vladajućih partija nego istinskini slobodni mediji u službi građana, podaci su i više nego zabrinjavajući.
Javni servis Republike Srpske je više puta ove godine targetirao i bez dokaza optuživao pojedince i nevladine organizacije. Platforma Raskrinkavanje koju je pokrenuo tim organizacije „Zašto ne“, uradila je tokom svog djelovanja provjeru tačnosti informacija koje iznose mediji u BiH. Prema njihovoj analizi RTRS ima najviše pristrasnog izvještavanja, prenošenja lažnih vijesti i teorija zavjere.

Kompletnu analizu možete pogledati ovdje.

Dalji podaci istraživanja „Mediji i građani na izborima“, pokazuju da je televizija medij i izvor informacija kojima najviše vjeruju ispitanici u dobi od 60 i više godina i oni najnižeg obrazovnog statusa. Građani i građanke starosti od 30 do 44 godine zanačajno više povjerenja imaju u porodicu, prijatelje i internet, kada je riječ o informacijama koje su za njih važne u procesu donošenja odluke za koga će glasati. U internet najviše povjerenja imaju stanovnici mlađe životne dobi (18-44 godina) te oni visokog obrazovnog statusa.

Sveukupni utisak ovog istraživanja je da je povjerenje građana u izborni proces veoma malo, sedam od deset građana BiH misli da izbori u BiH nisu slobodni i pošteni.

Uloga medija u demokratskim procesima kao što su izbori jedna je od bitnijih faktora za pošteno provođenje istih. Iako su pojedini mediji izloženi pritiscima političara za njihovu promociju, mnogo je nezavisnih medijskih kuća na koje političari nemaju uticaj, zahvaljujući jačanjem institucija civilnog društva.

Kako mediji imaju važnu ulogu u izbornom procesu, a što smo vidjeli u ovom istraživanju, sloboda izražavanja novinara nosi i odgovornost da se ta sloboda izražavanja ne zloupotrebljava.

Autor: Impuls

Povezane vijesti

BEZ OZBILJNIH IZBORNIH PONUDA: U Šipovu, Nevesinju, Kalinoviku, Berkovićima i Srebrenici građani nisu birali promjene

Foto: N1 Ako je šta zajedničko opštinama Berkovići, Kalinovik, Nevesinje, Srebrenica i Šipovo, onda je to svakako činjenica da ni u jednoj od ovih pet...

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Popular Articles