“U vezi Kosova, ovih dana se opet javno oglašavaju uglavnom oni koji ne znaju ništa o civilizacijskim, demokratskim rješenjima za državna, međudržavna i etnička odnosno međuetnička pitanja. Njihovo jedino znanje svodi se na podjele odnosno ‘razgraničenja’ po etničkoj osnovi. Dakle, na teze i platforme sa kojih su počeli ratovi i ogromna stradanja ljudi u procesu raspada bivše Jugoslavije”, ističe Vlasi.
On naglašava da posljedice takve sulude politike osećamo i danas, ali “etničkih razgraničenja” nema, jer je to u današnjem svijetu, posebno u Evropi, nemoguća misija.
“Videli smo to najviše u Bosni, pa u Hrvatskoj i na kraju na Kosovu. Sljedbenici te ideje izrasli su u vrijeme vlasti Slobodana Miloševića, te i danas dominiraju na srpskoj političkoj sceni”, navodi on.
Ako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zagovara razgraničenje između Srba i Albanaca, zašto bi Milorad Dodik drugačije razmišljao.
“On takvu politiku promovira u Bosni. Na Kosovu, onaj ko zagovara pripojenje Srbiji četiri opštine sa sjevera, Srbima sa ostalih dijelova Kosova poručuje da napuste svoje domove pa da se presele tamo da bi bili u Srbiji”, napominje Vlasi.
On kaže da od ukupnog broja Srba na Kosovu, njih 40 posto živi u te četiri opštine na sjeveru, a 60 posto u drugim dijelovima.
“Kada bi mi Albanci zagovarali ovo što je Dodik rekao, optužili bi nas da pripremamo masovni progon Srba sa Kosova. Alarmirali bi svjetske faktore. Ko na balkanskim i evropskim prostorima zagovara etnička, a time i teritorijalna razgranicenja, taj zagovara nove ratove i stradanja”, upozorava Vlasi.
Kako ističer, Kosovo je sedma država nastala od bivše Jugoslavije i time je završeno pitanje granica na ovim prostorima.
“Naša jedina obaveza na Kosovu je da svim građanima, dakle i Srbima, osiguramo punu građansku i etničku ravnopravnost, miran i siguran život bez diskriminacije. To i činimo, a to isto tražimo od države Srbije za Albance na njezinom jugu kojih ima koliko i Srba na Kosovu”, kaže Vlasi.
(Vijesti.ba)