Wednesday, November 20, 2024

Novi Zeland omogućio plaćeni dopust žrtvama obiteljskog nasilja

Novi Zeland prošlog je tjedna usvojio zakon koji će omogućiti žrtvama obiteljskog nasilja plaćeni dopust u trajanju do 10 dana kako bi ostavile svoje partnere, pronašle novi dom i poduzele sve potrebne korake da zaštite sebe i svoju djecu. Zakon će stupiti na snagu u travnju 2019. godine.

Zastupnici i zastupnice uz pljesak su izglasali zakon, sa 63 glasa za i 57 glasova protiv. Većina zasluga ide zastupnici Stranke zelenih, Jan Logie, koja je prije političke karijere radila u ženskom skloništu.

Nacionalna stranka Novog Zelanda, jedna od dvije najveće stranke u zemlji, prvotno je podržala prijedlog zakona, no na drugom čitanju povukla je svoju podršku uz objašnjenje da bi trošak za male i srednje firme bio prevelik te da bi poslodavci nerado zapošljavali osobe za koje sumnjaju da su preživjele obiteljsko nasilje.

Prema službenim podacima, Novi Zeland spada u zemlje s najvećom stopom obiteljskog nasilja na svijetu. U prosjeku, policija intervenira svake četiri minute, a procjenjuje se da obiteljsko nasilje godišnje košta državu između četiri i sedam milijardi novozelandskih dolara (17 – 30 milijardi kuna).

Jan Logie izjavila je da je novi zakon prvi korak ka rješavanju ogromnog problema obiteljskog nasilja te da bi druge zemlje trebale usvojiti slične mjere.

Žrtve nasilja neće morati dokazivati svoju situaciju poslodavcu, a bit će im omogućena fleksibilnost na radnom mjestu, kao i promjena mjesta rada, email adrese ili micanje podataka s web stranice poslodavca.

Izvršna direktorica Ženskog skloništa Ang Jury izjavila je da ovaj zakon nipošto nije “čarobni štapić” i da sam po sebi nije preventivan, no predstavlja “značajan korak u pravom smjeru.” Dodala je da je ekonomski status žene ključan u odlučivanju hoće li ili neće nešto poduzeti. “Ako žena može zadržati posao i povjerenje poslodavca dok se bavi problemom nasilja u svom životu, to su odlične vijesti,” rekla je Jury.

U ožujku ove godine australska vlada najavila je da će ponuditi radnicama/ima neplaćeni dopust u trajanju do 5 dana u svrhu rješavanja situacije obiteljskog nasilja. The Guardian

VoxFeminae

Povezane vijesti

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Šta donosi projekt Vlade RS vrijedan pola miliona KM: Samo 24 žrtve ratne torture mogu u banju o trošku budžeta

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Logoraš, koji je mjesecima trpio poniženja i batine i jedva izvukao živu glavu, žena koju su u ratu silovali, dijete ranjeno u izbjegličkoj koloni… Ovi stradalnici zaslužuju rehabilitaciju i liječenje u banji; čak im i zakon to pravo garantuje.

Popular Articles