Nedjelja, 22 Decembra, 2024

PRIČA FADILE SULEJMANOVIĆ Vratila se u rodni grad i ne može da dobije lična dokumenta

Fadila Sulejmanović, Romkinja iz Banjaluke, već mjesecima ne može da ostvari svoje osnovno ljudsko pravo u gradu u kojem je rođena i u kojem je živjela do početka rata.

-Živjela sam u Italiji i odlučila sam sa sinom da se vratim u svoj rodni grad- Banjaluku. Došla sam 7. marta ove godine i nikako ne mogu da dobijem lična dokumenta, jer kuća u kojoj sam živjela sa porodicom prije rata sada pripada nekom drugom čovjeku koji me sa puškom u ruci otjerao sa kućnog praga- ispričala je ova Banjalučanka.

Sulejmanovićeva priča da su joj nadležni rekli kako ne može dobiti lična dokumenta, jer nema mjesto prebivališta.

Ispričala je kako je da bi dokazala svoju priču morala izvaditi rodni list bake, te svoj rodni list da je rođena u Banjaluci, ali da je nakon toga naišla na prepreku preko koje ne zna kako će preći.

-Prije rata moja porodica je živjela u kući u naselju Nova Varoš. Tu kuću je moja baka dobila od boračke organizacije kao učesnik u Drugom svjetskom ratu, ali sada je u toj kući neki drugi čovjek koji me sa puškom otjerao i više tamo ne smijem da idem- ispričala je ogorčena Banjalučanka.

-Sada se u svom rodnom gradu osjećam kao stranac, jer ne mogu da ostvarim osnovna prava. U Evropi ovakve ljude zovu „Klandestino“- navodi Sulejmanovićeva.

Dodaje kako su joj pomoć pružili u udruženju Roma, ali da ne zna kakva je sudbina čeka u budućnosti.

(srpskainfo) 

Povezane vijesti

„SIMBIOZA“, NEZAKONITA GRADNJA, SUMNJIVE ZAMJENE ZEMLJIŠTA: Šta je obilježilo Stanivukovićev mandat

Mandat Draška Stanivukovića sasvim sigurno obilježilo je trošenje miliona maraka iz budžeta na razne infrastrukturne projekte, čiju realizaciju su pratile brojne neregularnosti.

Hajduci, ustanici, četnici i partizani: Po kojim je ratnicima nazvano najviše ulica u Banjaluci

Foto: Ringier 

Iako grad na Vrbasu već decenijama živi u miru, ulicama Banjaluke i danas marširaju srpske vojvode i partizanski komandanti, kosovski junaci, ustaničke čete i proleterske brigade. Od 710 banjalučkih ulica i trgova, najviše je onih koji nose ratnička imena.

Popular Articles