Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Gradnja infrastrukture može povući naprijed bh. ekonomiju

Analitičari Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) smatraju da će ekonomija u našoj državi u toku ove godine ostvariti povećanje za 3,2 posto, što ipak nije dovoljno, ali je značajno bolje u poređenju s rastom u 2017.

Podsjećaju da je povećanje BDP-a Bosne i Hercegovine u oktobru prošle godine iznosilo svega 2,6 posto.

Uvjet za napredak

– Ekonomski rast BiH ubrzat će se na 3,5 posto u toku 2019. godine i na četiri posto do 2023. godine – naglašeno je u izvještaju MMF-a.

Dodaje se da će deficit tekućeg računa BiH biti na nivou od 5,9 posto BDP-a u ovoj godini, a očekuje se daljnje produbljivanje na 6,5 posto BDP-a sljedeće godine. Bosna i Hercegovina je završila 2017. sa manjkom na tekućem računu od 5,2 posto BDP-a – pojašnjeno je.
Povećanje prognoza rasta državnog BDP-a u slučaju MMF-a povezano je isključivo s najavama da će se već ove, a posebno naredne godine, krenuti u aktivnu gradnju putne infrastrukture, naročito na Koridoru 5C.

Jorg Dekresin (Decressin), zamjenik direktora MMF-a za Evropu, naglasio je nužnost uvođenja putarina u BiH, koje se prikupljaju na poseban račun, odakle će se finansirati infrastrukturni projekti.

Damir Miljević, ekonomski analitičar, kazao je za “Avaz” da je gradnja infrastrukture, a posebno cestovne, jedan od uvjeta za napredak ekonomije, ali i da sama po sebi nije dovoljna.

Stvoriti ambijent

– Svakako da može doći do povećanja BDP-a kroz gradnju infrastrukture. Kad upumpate veoma mnogo novca u infastrukturu, bilježi se rast BDP-a. Kad, naprimjer, uložite 600 miliona eura u Koridor 5C, onda to rezultira povećanjem BDP-a za 0,8 posto – pojasnio je Miljević.

Dodao je da se za bilo kakav ozbiljniji napredak vlast mora potruditi da stvori ambijent da dođu novi investitori, a ne da se sve zasniva na MMF-u ili EBRD-u.

– Našoj državi potrebne su veće stope rasta BDP-a, koje bi se kretale između šest i deset posto – naglasio je Miljević.

Ubrzanje inflacije do 2023.

– Očekuje se kako će potrošačke cijene u BiH porasti za 1,5 posto u toku ove godine i 1,6 posto u 2019. Predviđa se ubrzanje inflacije do dva posto do 2023. godine – ističe se u izvještaju MMF-a.

Biznis.ba / Avaz

Povezane vijesti

Populizam nije vječan

Foto: Max Pixel Populizam će uvijek biti privremeni fenomen jer njegovi recepti ekonomske politike ne funkcionišu. Stranke koje žele da uspiju na dugi rok moraju...

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Popular Articles