Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Istraživanje: Balkan najpodložniji za širenje lažnih vesti

Novo istraživanje o medijskoj pismenosti u Evropi pokazalo je da su balkanske zemlje najmanje “otporne” na širenje lažnih vijesti.

Istraživanje koje je objavio Institut za otvoreno društvo u Sofiji, obuhvata procjenu kvaliteta obrazovanja, slobodu medija i povjerenje javnosti, čime je rangirana podložnost 35 država dezinformacijama.

Prema istraživanju o medijskoj pismenosti u Evropi, Hrvatska je na 24. mjestu, Srbija na 29, Crna Gora na 31, BiH na 32, a Albanija na 33. mjestu liste od 35 zemalja.

Istraživanje je pokazalo da su balkanske države “najranjivije” kada je u pitanju širenje lažnih vijesti, koje su označene “glasinama, obmanama, potpunim lažima i dezinformacijama stranih vlada ili neprijatelja”, prenio je Juronjuz.

Navedeno je da se skandinavske zemlje na najbolji način osposobljene da se odupru “postistinitim” informacijama u kojima su, kako je navedeno, “objektivne činjenice imaju manji uticaj u oblikovanju javnog mnjenja nego izazivanje emocija ili lično uvjerenje”.

Makedonija i Turska su najlošije rangirane kada je u pitanju medijska pismenost, a na prvom mjestu liste nalazi se Finska koja ima “jak javni obrazovni sistem” i “široko rasprostranjene vještine kritičkog mišljenja”, koje se smatraju ključnim za “otpornost” na lažne vijesti, piše Juronjuz.

Beta

Povezane vijesti

Evropska unija šalje 300 miliona eura Balkanu

Foto: Unsplash EU priprema 300 miliona eura kako bi pomogla zemljama Balkana koje nisu članice bloka da sprovedu reforme, izjavila je predsjednica Evropske komisije Ursula...

Ekološke organizacije pozivaju na bolju zaštitu rijeka Balkana

Foto: Martin Brož/Wikipedia Grupa organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana danas pokreće kampanju kojom poziva vlade regiona da bolje zaštite rijeke Balkana, objavila je organizacija...

Popular Articles