Wednesday, November 20, 2024

Banke rasprodaju Farmland

Dospjele neizmirene obaveze propale govedarske farme „Farmlanda“ iz Nove Topole prema Poreskoj upravi RS trenutno iznose 3,9 miliona KM, a u PURS priznaju da je naplata ovog duga neizvjesna. U međuvremenu, banke su već počele sa rasprodajom imovine firmi povezanih sa „Farmlandom“, saznaje portal CAPITAL.

„Farmlandu“, čiji je vlasnik Dragan Vasiljević, su još od 2016. godine blokirani računi zbog neizmirenih milionskih obaveza, a od dugo najavljivane prodaje ove firme kineskim partnerima do sada nije bilo ništa, pa je i naplata milionskih potraživanja koje RS ima od ove firme krajnje upitna.

U Poreskoj upravi tvrde da su preduzimali neophodne mjere s ciljem naplate, ali priznaju i da je naplata neizvjesna.

„PURS je s ciljem obezbjeđenja naplate duga 2016. donijela privremeni zaključak o obezbjeđenju kojim se zabranjuje raspolaganje pokretnom i nepokretnom imovinom u vlasništvu „Farmlanda”. Taj zaključak dostavljen Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) s ciljem upisa zabilježbe u odgovarajuće registre nepokretnosti“, navode u Poreskoj upravi.

Dodaju i da su na osnovu rješenja o prinudnoj naplati, u avgustu 2017. godine uputili RUGIP-u  zahtjev za uspostavljanje zakonske hipoteke nad nepokretnom imovinom poreskog dužnika, ali da još uvijek nisu dobili rješenje RUGIP-a da je hipoteka i uspostavljena.

„Prema informacijama koje je RUGIP u postupku do sada dostavio, na nepokretnostima „Farmlanda” već postoje upisane hipoteke drugih pravnih subjekata kao što su banke, što naplatu poreskog duga iz nepokretnosti ovog poreskog obveznika čini neizvjesnijom“, rekli su za CAPITAL u PURS-u.

Unicredit banka prodala imovinu firme „Farmland foods“ za 1,5 miliona KM
Inače, Poreska uprava nije uspjela da naplati 296.868 KM od druge firme koja je u Vasiljevićevom vlasništvu, a čiju je imovinu nedavno prodala Unicredit banka u izvršnom postupku.

Banka je pokrenula izvršni postupak protiv firme „Farmland foods“ koja nije mogla otplaćivati kredit od 2,5 miliona KM. Na licitaciji koja je krajem februara održana u Osnovnom sudu u Gradišci nekretnine firme „Farmaland foods“, procijenjene na 4,5 miliona KM, prodate su za samo 1,5 miliona KM, i to tek iz drugog pokušaja.

„Nekretnine izvršenika „Framland foods“ – tvornica stočne hrane, elektroenergetski objekat, njiva, ekonomsko dvorište, privredna zgrada, šuma prodaju se preduzeću „Vita Land“ iz Gradiške za 1,57 miliona KM“, navedeno je u zaključku Osnovnog suda u Gradišci u kojem je krajem februara održano ročište za prodaju imovine, potvrđeno je za CAPITAL.

Firma „Vita Land“ ima rok od mjesec dana da plati ovaj iznos kako bi preuzela imovinu.

„Farmland“ je godinama bio jedan od najvećih korisnika podsticaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a pored toga imao je i ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Robnim rezervama RS, koje su sada u stečaju i koje su zbog kršenja tog ugovora tužile farmu.

Ova firma je proteklih godina dobila i dva kredita Investiciono-razvojne banke RS. Prvi kredit u iznosu od tri miliona KM „Farmlandu“ je odobren preko finansijskog posrednika – Banke Srpske, dok je drugi od 14,8 miliona KM IRB odobrila bez finansijskog posrednika.

„Farmland“: Loš proces privatizacije glavni razlog problema
U „Farmlandu“ su ranije tvrdili da je loš proces privatizacije glavni razlog problema sa kojima se suočavaju.  Tokom 2003. godine došlo je do transformacije PIK „Mladen Stojanović“ na četiri preduzeća, od kojih je jedno bilo „Govedarska farma“ Nova Topola, a koje je privatizovana i preimenovana u „Farmland“.

Upravo je odnos sa preostala tri preduzeća iz bivšeg PIK „Mladen Stojanović“, prema tvrdnjama uprave preduzeća, bio razlog zbog kojeg je „Farmland“ zapao u probleme.

Radi se o sudskim presudama koje su donošene protiv tih preduzeća, a koje je „Farmland“ morao da isplaćuje po osnovu solidarne odgovornosti. To je, kako su tvrdili u ovom preduzeću, onemogućilo normalno poslovanje društva.

Iako su prošle godine saopštili da je „Farmland“ prodat jednoj kineskoj kompaniji, taj ugovor do danas nije realizovan, a mediji su nedavno prenijeli da su Kinezi odustali od ovog posla jer su shvatili da je to neisplativa investicija.

(Capital) 

Povezane vijesti

Popular Articles