Wednesday, November 20, 2024

Đuro Šušnjić: O knjizi i televiziji

Knjiga zadovoljava lični ukus, televizija masovne nagone; knjiga obično podučava i vaspitava, televizija zabavlja i eksploatiše; knjiga je stvorena za one koji se čude i misle o životu, televizija je izmišljena za one koji se čude ovima što misle.

Pošto novine, časopisi i knjige nisu najefikasnija sredstva ubeđivanja, razumljivo je da se ubeđivači okreću moćnijim sredstvima: filmu, televiziji i radiju. Ova sredstva – unutar jednog sistema vlasništva i kontrole – kako po svom obliku tako i po strukturi, odgovaraju potrebama toga sistema. Sistem nema potrebu za čitanjem i razmišljanjem već za gledanjem i slušanjem.

Knjiga tera čoveka da misli, televizija ga omamljuje; knjiga ga osamljuje, film i televizija ga vraćaju grupi; sadržaj knjige doživljava se individualno, sadržaj filma i televizije kolektivno; čitanje zahteva intelektualni napor, gledanje udoban smeštaj; čitati se može polagano i po malo, gledati se mora brzo i mnogo; knjiga se može ponovo čitati, televizijsku seriju teško je ponavljati; knjiga je jevtina za proizvodnju ali vredna za čitaoca; film, televizijske i radio emisije su skupe za proizvodnju ali obično jevtine za potrošnju; knjigu proizvodi ličnost za druge ličnosti, televizijske serije proizvode grupe za masu; knjigu čitaju iskusni znalci, televiziju gledaju neiskusni i slabije obrazovani potrošači; knjiga je produžetak ljudskog razuma, televizija ljudskog tela; knjiga je nepismene učinila podređenima, televizija im je povratila poljuljani ugled; knjiga zadovoljava lični ukus, televizija masovne nagone; knjiga je kulturno dobro, televizijska serija potrošna roba; knjiga se može čitati kad se hoće, televizija se gleda kad se mora; knjiga obično podučava i vaspitava, televizija zabavlja i eksploatiše; knjiga informiše, televizija manipuliše (reklama, propaganda, indoktrinacija); knjiga zahteva razumevanje bez obaveze slaganja, televizija podstiče slaganje bez obaveze razumevanja; knjiga omogućava stvarnu komunikaciju, televizija sprečava komunikaciju (broj onih koji odašilju poruke u odnosu na broj onih koji te poruke primaju čudesno je mali); knjiga je učionica bez ograda, televizija je zatvor bez zidova; knjiga je stvorena za one koji se čude i misle o životu, televizija je izmišljena za one koji se čude ovima što misle.

Isječak iz djela Đure Šušnjića Ribari ljudskih duša: Ideja manipulacije i manipulacija idejama (1976), iz poglavlja: Prenosnici poruke

Prometej

Povezane vijesti

Predstavljanje knjige “Planine pune priča” – Planine su ovdje bile prije nas i ostaće nakon nas

Foto: Ilustracija iz knjige "Planine pune priča"

“Ako biste nekome rekli da zažmiri i zamisli planinu, budite sigurni da bi ta osoba zamislila upravo mene, iako me možda nikad ranije nije vidjela. To je zato što sam lijep kao da sam plod mašte.” Ovako počinje priča o planini Maglić, jednoj od dvanaest planina u ilustrovanoj knjizi “Planine pune priča” koja će biti predstavljena u subotu u 17 časova, u Dječjoj kući Novo Sarajevo.

Umjetna inteligencija, sociologija i Uber znanost­­­

Foto: Pixabay

Izazov nove tehnologije toliko je dalekosežan da zapravo udara u temelje smisla ljudske djelatnosti pred kojim ni istinski kapitalisti ne mogu zažmiriti. No, što je sa sociologijom?

Popular Articles