Petak, 3 Januara, 2025

CIA imala informacije da je Hitler ‘viđen’ u Kolumbiji

Agenti su 1950-tih godina sve zabilježili kao neformalnu bilješku, ali su sve tvrdnje odbacili kao glasine.

Američka Centralna obavještajna agencija znala je da je čovjek koji je za sebe tvrdio da je Adolf Hitler pedesetih godina prošlog vijeka živio u Kolumbiji među bivšim nacistima, pokazuju dokumenti sa kojih je nedavno skinuta oznaka tajnosti.

Agenti CIA-e nisu ozbiljno shvatali tvrdnje bivšeg vojnika SS-a, iako ih je šef biroa te agencije u Karakasu prenio nadređenima i dostavio im fotografije tog čovjeka, piše britanski Daily Mail.

Čovjek po imenu Pillip Citroen pozvao je agente CIA-e 1954. godine i saopćio im da je upoznao čovjeka koji za sebe tvrdi da je Adolf Hitler, kao i to da živi u gradu Tunja, sjeverno od Bogote, pokazuju dokumenti.

‘Stvarno ličio na Hitlera’

Citroen je tvrdio da je u posjeti Tunji boravio dok je radio za željeznicu i da mu se tamo predstavio čovjek koji je “stvarno ličio na Hitlera i tvrdio da je Hitler”.

“Citroen je tvrdio da je upoznao čovjeka u mjestu pod nazivom ‘Residencies Coloniales’, koje je, prema tvrdnjama izvora, predominantno naseljeno bivšim nacistima iz Njemačke. Prema Citroenu, Nijemci u Tunji slijede navodnog Adolfa Hitlera, obraćaju mu se s Firer Stariji i pozdravljaju ga nacističkim pozdravom”, navodi se u dokumentu.

Pokušavajući da dokaže svoju priču, Citroen je agentima pokazao i fotografiju na kojoj se vidi kako sjedi pored čovjeka koji zaista liči na Hitlera.

Agenti su, kako pokazuju dokumenti, sve zabilježili kao neformalnu bilješku, ali su sve tvrdnje odbacili kao glasine.

Pobjegao u Argentinu

Kada su agenti najzad odlučili preduzeti nešto po toj prijavi, čovjek koji je tvrdio da je vođa Trećeg rajha, a koji se predstavljao pod “pravim” imenom Adolf Schutlemayer, pobjegao je u Argentinu.

CIA je, izgleda, bila veoma skeptična prema tim tvrdnjama, pa je agentima preporučeno da se istraga “odbaci”.

Tvrdnje su se, međutim, ponovo pojavile kada je kolumbijski novinar Jose Cardenas objavio dosijee iz arhive CIA-e, sa kojih je oznaka tajnosti skinuta još 1990-ih.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Projekat obnove prirode kolumbijskih gradova – štit od uragana i klimatskih izazova

Foto: AFP/Joaquin Sarmiento

Barankilja je grad na sjeveru Kolumbije koji se prostire uz obale Karipskog mora. Poznat po svojim močvarama i tropskim šumama, broji 1,3 miliona stanovnika i suočava se sa ozbiljnim izazovima zbog čestih uragana koji pogađaju ovaj region. Kako bi se zaštitili od ovih prirodnih nepogoda, gradske vlasti su pokrenule veliki projekat obnove lokalnih vodenih puteva i zelenih površina, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP).

HEROJI LJUDSKIH PRAVA: Estela de Carlotto – baka stotina otete djece

 

Argentinski Prljavi rat je naziv za period državnog terora u ovoj zemlji u godinama između 1974. i 1983., tokom kojeg su vojne i sigurnosne snage zajedno sa odredima smrti Argentinske antikomunističke alijanse (AAA) progonile političke neistomišljenike i svakoga za koga se sumnjalo da je povezan sa socijalistima i ljevičarima nekadašnjeg predsjednika države Juana Perona.

Popular Articles