Wednesday, November 20, 2024

„Genije“: Život i delo Pabla Pikasa

Druga sezona serije „Genije“ biće posvećena umetničkom vizionaru Pablu Pikasu. Prva sezona je izazvala brojne reakcije, a kako i ne bi kada nas je upoznala sa ništa manje važnom ličnošću od Pikasa, Albertu Ajnštajnu. Ovu sezonu odgledalo je čak 45 miliona ljudi širom sveta.

Priredila: Milica Milošević

U prvoj sezoni Džefri Raš je tumačio ulogu profesora Alberta Ajnštajna, Džoni Flin mladog Ajnštajna, a Emili Votson glumila je Albertovu drugu suprugu i rođaku Elzu Ajnštajn. Glumačka podela za drugu sezonu još nije zaokružena.

Slikajući u naturalističkom maniru tokom svog detinjstva i mladosti, Pikaso je prikazao izuzetni umetnički talenat tokom svojih ranih godina. Poznat je po eksperimentisanju sa različitim teorijama, tehnikama i idejama.

Pikasov rad se često karakteriše po periodima. Dok su nazivi mnogih njegovih kasnih perioda predmet debata, najšire prihvaćeni periodi njegovog rada su plavi period (1901–1904), roze period (1904–1906), period afričkog uticaja (1907–1909), analitički kubizam (1909–1912), i sintetički kubizam (1912–1919), koji se isto tako naziva i kristalnim periodom. Znatan deo Pikasovog rada tokom ranih 1910-ih i ranih 1920-ih je u neoklasičnom stilu, kok je njegov rad sredinom 1920-tih često karakterisan nadrealizmom. Njegovi kasniji radovi su često kombinacija elemenata njegovih ranijih stilova.

Postao je jedna od najpoznatijih figura dvadesetog veka zahvaljujući revolucionarnim umetničkim dostignućima. Zajedničko za prvu prikazanu ličnost, Alberta Ajnštajna i Pabla Pikasa jeste to što su interpretirali svet na potpuno neuobičajene načine. Karijera Pabla Pikasa trajala je čak 80 godina, a živeo je do 91. Njegov privatni život nam ukazuje na avanturistički duh, te se time vodio i u umetničkom stvaralaštvu.
Pariz je bio njegov izbor većim delom svog života, gde se susreo sa mnogim piscima i umetnicima kao što su: Ernest Hemingvej, Koko Šanel, Anri Matis, Mark Šagal, Gertruda Stajn, Žorž Brak i Žan Kokto.

IZVOR: natgeo.tv.com

Povezane vijesti

Kako i da li objaviti knjigu?

Foto: Debby Hudson/ Unsplash

Ursula Le Gvin je smatrala da pisanje podrazumijeva trostruki čin povjerenja: u sebe, u tekst i u čitaoca. Mnogi će se iznenaditi kad im se kaže da je to i mukotrpan rad. Da, dobro ste čuli, nije samo kopanje kanala posao, i olovka može da bude teška. Ko je ušao u proces stvaranja knjige, znaće da je objavljivanje nekad mnogo mukotrpnije. Pod tim teretom mnogi mladi pisci će izgubiti svaku vrstu povjerenja, u sebe i svoju vještinu pisanja, u tekst i njegovu vrijednost i konačno u čitaoca i njegovu sposobnost da razumije napisano. Eri de Luka je napisao pokušaj obeshrabrivanja pisaca, ali izgleda da je zaboravio da su u tome mnogo uspješniji izdavači.

Beograd ju je odbacivao, a Njujork obožavao: Slikarka i pjesnikinja Milena Pavlović Barili vječito između dva suprotna svijeta

Foto: Google

Tridesetih godina 20.vijeka Kraljevina Jugoslavija nije vidjela ni zadržala veliki talenat kome se Njujork klanjao. Za najtalentovaniju i najobrazovaniju slikarku nije bilo mjesta u rodnoj zemlji. Milena Pavlović Barili našoj sredini bila je nepoznata do sredine 20. vijeka iako je uvijek voljela svoju rodnu zemlju i u njoj pokušavala da pronađe svoje mjesto pod suncem.

Popular Articles