Wednesday, November 20, 2024

Rešena misterija iz 1952. godine: Šta je prouzrokovalo smrtonosnu maglu u Londonu?

Žitelje Londona redovno prate magla, rosulja i oblaci tokom zime. Međutim, početkom decembra 1952. godine, gradska magla je imala smrtonosan ishod.

Veliki dim“ je za pet dana ubio 4.000 ljudi, a 150.000 stanovnika je imalo ozbiljno ugroženo zdravlje i morali su da posete doktora zbog infekcije respiratornog trakta. U dugoročnom periodu, 12.000 ljudi je umrlo od ubistvene magle, kao i hiljade životinja.

Ovaj čudan i zastrašujući događaj je oduvek izazivao nedoumice među naučnicima. Međutim, nova studija, koja je objavljena u časopisu Proceedings of the National Academies of Sciences, želela je da otkrije odgovore na pitanja o poreklu magle koja je postala smrtonosna, kao i zašto je bila opasna.

Međunarodni tim naučnika iz Kine, SAD-a i Velike Britanije je pokušao da u laboratoriji napravi maglu iz Londona i da je uporedi sa zabeleženim atmosferskim uslovima u dva veoma zagađena kineska grada, Peking i Si’an.

Sulfati su bili ključna komponenta u Londonskoj magli, zbog koji je magla bila gusta, neprijatnog mirisa i otrovna. Oduvek se pretpostavljalo da je Londonska magla bila uzrokovana sumpor-dioksidom koji se emitovao iz uglja niskog kvaliteta iz dimnjaka, industrijskih pogona i elektrana. Ipak, ostalo je nepoznato kako se ovaj sumpor-dioskid pretvorio u sumpornu kiselinu.

„Naši rezultati su pokazali da je proces bio olakšan azot-dioskidom, još jednim proizvodom sagorevanja uglja“, rekao je autor studije Renyi Zhang u saopštenju.

„Drugi ključni aspekt u pretvaranju sumpor-dioksida u sulfat jeste proizvodnja čestica kiseline, koje su naknadno inhibirale ovaj proces. Prirodna magla sadrži veće čestice nekoliko desetina mikrometara, a kiselina koja se stvorila bila je dovoljno razblažena. Isparavanje ovih delova magle, a potom ostatak manjih kiselih delova izmaglice je pokrio grad“, dodaje Zhang.

Slična hemijska reakcija se trenutno dešava u vazduhu industrijskih azijskih gradova, od kojih se mnogi nalaze u Kini. Međutim, nekoliko razlika u prirodi sprečava maglu da se pretvori u sumpornu kiselinu. Visok nivo amonijaka iz široke upotrebe đubriva u Kini i drumski saobraćaj neutrališe čestice. Ovo je čini manje kiselom, ali i dalje neprijatnim koktelom sumpor-dioskida i azot dioksida.

„Mislimo da smo pomogli da se reši misterija londonske magle iz 1952. godine i takođe dali Kini neke ideje kako da poboljša kvalitet vazduha. Smanjenje emisije azot-monoksida i amonijaka je efikasna u sprečavanju ovog procesa formiranja sulfata“, završava svoje izlaganje Zhang.

https://www.youtube.com/watch?v=QcAf3W2SXh4

National Geographic Srbija

Povezane vijesti

Mačke imaju veliki uticaj na fizičko i mentalno zdravlje svojih vlasnika

Foto: Yerlin Matu/ Unsplash

Mačke žive sa ljudima hiljadama godina, donoseći im radost svojim predenjem i ludorijama, a nova istraživanja otkrivaju dubok uticaj ove životinje na naše fizičko i mentalno zdravlje, ali i upozoravaju na određene opasnosti.

Gdje su nestali Iliri? 5 teorija o sudbini drevnog naroda

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već vijekovima intrigira istoričare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekada naseljavao veliki dio Balkanskog poluostrva, nestali su iz istorijskih zapisa gotovo bez traga. No, je li njihov nestanak zaista potpuna misterija ili možemo ponuditi neka rješenja?

Popular Articles