Srijeda, 8 Januara, 2025

Giganti neba: Morning Glory oblaci

Ako je vrijeme mirno u ranu zoru pojave se cjevasti, tubularni oblaci nazvani: Morning Glory dugački i do 1.000 kilometara.

U Burketownu u zaljevu Carpentaria (sjeverna Australija), svakog rujna i listopada događa se jedinstvena pojava kada se na nebu pojave dramatični oblaci čija je veličina impozantna, a oblik zastrašujuć. Ako je vrijeme mirno u ranu zoru pojave se cjevasti, tubularni oblaci nazvani: Morning Glory dugački i do 1.000 kilometara.

Kreću se brzinom do 50 kilometara na sat te su to najvjerojatnije najduži oblaci koji nastaju na planeti, a znaju i stvoriti problem zračnom prometu zbog tipičnih turbulencija koje se događaju u njima i oko njih, čak i u uvjetima kad nema daška vjetra na nebu. Za tubularne oblake je tipično da se stvaraju uglavnom u blizini obale ili nad morem, a nastaju tako da se tople mase zraka pune vlage dižu u visine gdje se hlade i kondenziraju te ponovno padaju prema tlu u valovitom uzorku. Oblak koji vidimo se nalazi na vrhu takvih zračnih strujanja. Ovaj fenomen tubularnih oblaka je postao i turistička atrakcija jer jedriličari, piloti lakih letjelica i paraglajderi vole na njima “jedriti”.

3mgo

4mgo

https://www.youtube.com/watch?v=RAGS3d4i-DE

https://www.youtube.com/watch?v=pit1ODeZQ44

mojaputovanja.com

Povezane vijesti

Od Popaja do Hemingveja i Hičkoka – Ova kultna djela umjetnosti 1. januara 2025. postala su javno vlasništvo

Mornar Popaj Popaj i Tintin, dva klasična stripska junaka, koja su se prvi put pojavila 1929. od 1. januara 2025. su u javnom vlasništvu, što...

Mravi, pčele, ose – koji insekti su najpametniji?

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls Mjerenje inteligencije kod životinja je prilično ozbiljna stvar. Koji insekti su u trci kada je pamet ovih sićušnih bića u pitanju? Mnogo eksperimenata...

Popular Articles