Wednesday, November 20, 2024

Kako je bela zastava postala simbol predaje

Vojnici su hiljadama godina koristili belu zastavu kako bi označili kapitulaciju. Rimski hroničar Livije opisao je kartaginski brod ukrašen belom vunom i granama masline kao simbol pregovora tokom Drugog punskog rata, a Tacit je kasnije zabeležio da su bele zastave bile podignute da bi označile predaju Vitelijevih snaga u Drugoj bici kod Kremone.

Većina istoričara veruje da je bela zastava korišćena zato što se lako razlikovala u žaru borbe. Pošto je bela tkanina bila uobičajena u antičkom svetu, smatra se da su vojnici koristili materijal koji im je bio pri ruci kako bi u brzini pokazali svoju nemoć i zaustavili borbu. Bela zastava je kasnije postala dobro poznata u ratovanju na zapadu, ali istraživanja pokazuju da je u Kini, tokom vladavine istočne dinastije Han, počela da se koristi u prva tri veka nove ere nezavisno od zapadnog sveta. Bela boja je u Kini dugo bila u vezi sa smrću i žalosti, tako da su kineski vojnici verovatno tokom predaje koristili belu zastavu kako bi iskazali tugu zbog poraza.

U novijoj istoriji bela zastava je postala simbol ne samo za predaju, već i za želju da se proglasi primirje i započnu pregovori na bojnom polju. Srednjovekovni glasnici nosili su bele barjake kako bi se razlikovali od boraca, a vojnici u Američkom građanskom ratu mahali su belim zastavama pre nego što bi podigli ranjenike. Različita značenja bele zastave kasnije su kodifikovana Haškom i Ženevskom konvencijom u 19. i 20. veku. Isti ovi sporazumi zabranjuju korišćenje bele zastave za lažnu predaju kako bi se neprijateljskoj vojsci napravila zaseda.

Kafenisanje.rs

 

Povezane vijesti

Ne mari EU za Afriku

Foto: UNHCR

Građanski rat u Sudanu, jedan od najkrvavijih sukoba u posljednjem desetljeću, rijetko se pojavljuje u europskim medijima, unatoč stravičnim gubicima i humanitarnoj krizi. Od travnja 2023. stradalo je najmanje 20.000 ljudi, a mnogi stručnjaci procjenjuju da je žrtava više od 100.000, EU, međutim, pokazuje manjak interesa za pružanje pomoći

Šta donosi projekt Vlade RS vrijedan pola miliona KM: Samo 24 žrtve ratne torture mogu u banju o trošku budžeta

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Logoraš, koji je mjesecima trpio poniženja i batine i jedva izvukao živu glavu, žena koju su u ratu silovali, dijete ranjeno u izbjegličkoj koloni… Ovi stradalnici zaslužuju rehabilitaciju i liječenje u banji; čak im i zakon to pravo garantuje.

Popular Articles