Za rubriku "vjerovali ili ne": Vlast u RS želi da kazni funkcionere koji se sastaju sa pojedinim ambasadorima
Foto: Fena
Vlast u Republici Srpskoj želi da “kazni” funkcionere koji se sastaju i razgovaraju sa pojedinim stranim diplomatama u BiH.
Najnovija ideja kako to učiniti dolazi od ambasadora BiH u Srbiji Aleksandra Vranješa, da se kriminalizuju razgovori sa ambasadorima Njemačke, Amerike i Velike Britanije pokazuje da je panika među vladajućim dostigla svoj maksimum, tvrde kritičari ove ideje.
Podsjećamo i da je Vlada RS prošle godine usvojila odluku da se prekinu kontakti sa američkim i britanskim ambasadorima.
Kako kaže, stalna prozivanja američkog ambasadora Majkla Marfija na račun Republike Srpske i njenog predsjednika Milorada Dodika, ali i uplitanja u unutrašnje stvari u BiH, navele su Vranješa da napiše prijedlog kako zaustaviti “hibridni rat” protiv Srpske. Što se ogleda kroz nediplomatsko ponašanje pojedinih ambasadora, sankcija i političke pritiske.
– Takvo krivično djelo bi predstavljala svaka komunikacija naših funkcionera, državnih službenika, predstavnika lokalne samouprave, direktora javnih preduzeća, savjetnika u kabinetima i drugih funkcionera u Republici Srpskoj i na nivou BiH sa organizacijama i licima sa definisane crne liste NS RS. Mi ne možemo da kaznimo nekog predstavnika političkog odjeljenja američke ambasade za subverzivno djelovanje na teritoriji Republike Srpske, ali možemo da kaznimo naše državne službenike ili imenovana lica sa prebivalištem u RS, koji na bilo koji način sarađuju i komuniciraju sa tim istim predstavnicima pojedine ambasade ili organizacije koja se nalazi na navedenoj listi – naveo je Vranješ, između ostalog, u svom prijedlogu.
Kako je istakao, “crna lista” koja bi se usvojila u NS RS bila bi javna i dostupna javnosti i njihove fotografije, dok smatra da se takvim pristupom ne bi ograničila sloboda građanima nego bi se izgradio metod odbrane ustavnog poretka od subverzivnih radnji predstavnika pojedinih ambasada koji ne poštuju Bečku konvenciju i koji u BiH dolaze sa agendom rušenja temelja Republike Srpske.
Prvi na udaru
To je dalo povod da se u javnosti prozovu pojedini funkcioneri lokalnih zajednica, koji su za vrijeme svog mandata primili u posjetu nekog od stranog ambasadora. Prvi na udaru se našao načelnik Bratunca Lazar Prodanović (SNSD), koji je u maju prošle godine u svom kabinetu ugostio američkog ambasadora Majkla Marfija.
– Mislim da se takav eksces nije trebao desiti. Osuđujem taj postupak. Trebalo je da obavijesti Vladu RS i da su oni dali saglasnost onda ga ne bi osuđivao. Ovdje se radi o stavu Vlade prema ponašanju pojedinačne, američke ambasade – poručio je za N1 Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva i partijski kolega Prodanovića.
Međutim, ta posjeta poslužila je i koalicionom partneru SNSD na republičkom nivou, Ujedinjenoj Srpskoj, da na društvenim mrežama prozivaju Prodanovića i iskoriste to za početak “prljave” kampanje u Bratuncu.
Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, na svom “Iks” profilu, poručio je da su se srpske partije u Srebrenici lako dogovorile oko zajedničkog kandidata, dok je u Bratuncu drugačija situacija.
– U Srebrenici smo se dogovorili da svi podržimo Miloša Vučića. A u Bratuncu mi imamo Stefana Brata, a drugi Marfijevog kandidata! – napisao je Stevandić.
Zanimljivo je da je isti dan, kad je Stevandić prozvao kandidata svog partnera, Dodik posjetio Bratunac i sa Prodanovićem najavio završetak značajnih i početak novih projekata u ovoj lokalnoj zajednici.
“Bave se sumnjivim stvarima, a drže lekcije”
Prodanović za Srpskainfo poručuje da izjave o njemu ne zaslužuju nikakav komentar.
– Svoj sam, Srbin po nacionalnosti, za razliku od nekih koji su se vrlo sumnjivim stvarima bavili – poručio je Prodanović. Dodaje i da Republika Srpska sebi ne može dozvoliti da bude izolovano ostrvo.
– Dok su se neki bavili različitim stvarima, ja sam za vrijeme rata branio Republiku Srpsku kao hirurg čak i u Ključu. A nisam koristio crveni kombi – rekao je Prodanović.
Navodi i da niko ne može zabraniti razgovore, jer je to sloboda govora, a da u svim razgovorima koje vodi brani i radi u korist Republike Srpske.
– Neki otvoreno rade na štetu Srpske predstavljajući se kao velike patriote. I sada da meni neko drži lekcije, jer su mislili da ću ja biti nečija marioneta – poručuje Prodanović i poručuje da će pomesti svoje protivnike na predstojećim lokalnim izborima.
Inicijativa iz Staljinovih knjiga?
Potpredsjednik PDP Igor Crnadak kaže da je inicijativa koju je Vranješ pustio u javnost, veoma opasna za Republiku Srpsku.
– To je potpuno neprimjerena inicijativa jer Srpska u svom zakonodavstvu već ima propisana krivična djela ako neko radi protiv RS i narušava njen ustavni poredak. Kad sam vidio ovu inicijativu, nisam bio siguran da li sam vidio neku Staljinovu izjavu iz nekog istorijskog dokumenta ili je to nečija izjava danas – kaže Crnadak.
Navodi da je posebno opasno što ta inicijativa dolazi od ambasadora BiH u Beogradu i dovodi u nezgodnu situaciju i Republiku Srbiju.
– Zbog jako dobrih odnosa između Srbije i Republike Srbije, sada izgleda kao da je to nešto što ima podršku zvaničnog Beograda, a nema. Zbog toga je inicijativa sa više nivou problematična i što prije se od nje odustane i nestane iz medijskog prostora, to je bolje po Republiku Srpsku – poručio je Crnadak.
Podsjećamo, da je opozicija često na meti kritika vrha vlasti u Srpskoj zbog saradnje i sastanaka sa pojedinim ambasadorima u BiH.
„Luđe da ne može biti“
Politička analitičarka Tanja Topić kaže da smo se na ovim prostorima vrlo često susretali sa konstatacijama i stajalištima da luđi prijedlozi i luđe inicijative ne mogu da se pojave i nametnu u javnom diskursu. Međutim ova posljednja, kaže Topićeva, se svrstava u fenomen rubrike „vjerovali ili ne“ i može se slobodno reći „može gore“.
– Ovdje je problem u nekoliko nivoa, jer ovo nije jedna usamljena inicijativa, već dolazi sinhronizovano. U kontekstu toga imamo nastupe ministra unutrašnjih poslova, predsjednika parlamenta, savjetnika, predsjednika RS i svi oni govore o jednoj vrsti „hibridnog rata“ gdje su indentifikovani ti „neprijatelji“ među stranim državama. I to onda služi kao izgovor i kao paravan kao izgovor za raznu vrstu inicijativa – kaže Topićeva.
Dodaje da ova inicijativa vrlo jasno pokazuje nemoć institucija da udare na diplomatske predstavnike tih zemalja, ali se zato udar sprema na domaće neprijatelje koji su targetirani i kojima se zabranjuje komunikacija.
– To je jedan totalitarni okvir u načinu razmišljanja i promišljanja politike koji ljudima ne dopušta nikakvu vrstu komunikacije sa onim „neprijateljima“ koje je identifikovao taj uski politički vrh – objašnjava Topićeva i ističe da je drugi problem jeste što imamo institucije koje su vrlo jasno definisane u Krivičnom zakoniku na koji način se postupa sa onima koji vrše udar na ustavni poredak Srpske.
– Kakva je uloga crnih lista i objava fotografija, koje bi trebalo da dođu iz NS RS. Znači uzimate ingerencije institucijama koje bi trebalo da vode računa o zaštiti ustavnog poretka, a s druge strane možemo to tumačiti kao otvorenim lovom i targetiranjem pojedinaca koji komuniciraju sa strancima – kaže ona.
Navodi da se posebno postavlja pitanje rada onih, koji su dio profesionalnog angažmana, kao što su prevodioci, pružaoci različitih usluga, hoteli ili taksi prevoznici.
– Znači li to da ta komunikacija ne smije podrazumijevati bilo kakav razgovor, što jesu ozbiljni udari na temelje demokratije. Mene je strah da postoji dosta onih koji dijele ovakve pozicije i koji dijele ovakvo promišljanje, te koji će prihvatiti ovakvu inicijativu – zaključuje Topićeva.
“Bravo!”
Komentar na prijedlog uvođenja nove odredbe u Krivični zakon povodom komunikacije zvaničnika sa stranim ambasadorima, na „Iks“ je dao poznati pravnik iz Banjaluke, Aleksandar Jokić.
– Krivično djelo kontakt sa službenicima stranih ambasada? Pa treba! Bravo! Možda čak i proširiti na krivično djelo putovanja u inostranstvo, jer može otići po instrukcije. Konačno neko pametan i pismen na našoj grbači. Zaslužuje svaku marku – napisao je Jokić.