Vlada Republike Srpske konačno je dostavila kompletnu dokumentaciju neophodnu za likvidaciju Instituta za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, pa je Okružni privredni sud u Banjaluci prije nekoliko dana pokrenuo likvidacioni postupak, saznaje portal CAPITAL.
Radnici ove propale naučno-istraživačke ustanove se, nažalost, mjesecima nadaju pokretanje postupka jer im samo tako može biti isplaćeno oko 1,2 miliona marka po osnovu zarađenih plata, a koje nisu dobili zbog dugogodišnjeg kriminala koji se dešavao u Institututu u koji je Vlada kao osnivač bila upućena.
Za likvidacionog upravnika je imenovan Željko Slijepčević, a povjeriocima je ostavljeno 30. dana računajući od 4. februara da prijave i dokažu svoja potraživanja.
Takođe, sud je pozvao sve one koji imaju dugovanja prema Institutu, da ih bez odlaganja izmire.
Potraživanja će biti ispitana na ročištu koje je zakazano u aprilu mjesecu.
U Obrazloženju sudske odluke se navodi kako je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske kao osnivač Instituta u zahtjevu navelo kako nema više interesa za njegov rad, zbog čega želi da ga ugasi.
Međutim to nije tačno, na tržištu postoji potražnja za ovakvim uslugama, poslove koje je radio Institut danas radi na desetine privatnih preduzeća koja godišnje zarađuju milione maraka.
“Razmatrajući prijedlog predlagača, Sud je utvrdio da su ispunjeni uslovi za otvaranje likvidacionog postupka”, navodi se u sudskom rješenju.
Podsjećamo, vlast u Srpskoj pokušala je da Institut ugasi kroz stečaj, ali se ispostavilo kako za taj postupak ne postoji zakonski osnov.
Iako je presuda donesena u junu prošle godine, sve do novembra u Vladi nisu željeli da podnesu zahtjev za otvaranje likvidacionog postupka.
Inače, jedna od najznačajnijih razlika između stečaja i likvidacije je ta što u ovom drugom slučaju osnivač mora da izmiri sve obaveze prema povjeriocima.
Podsjećamo, kako smo ranije pisali, upravo je vlast u Srpskoj najodgovornija za propast institucije jer je godinama ignorisala kriminal i nezakonitosti na koje su radnici blagovremeno ukazivali.
Primjera radi, bivši direktor Stevan Jovanović je ugovarao „na riječ“ milionske poslove, neke od njih nije naplaćivao, a unosne poslove prepuštao Slobodanu Stankoviću, te poslovao sa sinovom firmom.
Prikazivanjem „dobrog“ poslovnog rezultata stvorio je lažnu sliku da stvari funkcionišu u najboljem redu, a što je daleko od istine.
Republičko javno tužilaštvo protiv njega je 2020. godine pokrenulo istragu sa nepoznatim ishodom.