Foto: Pixabay
Neuništive hemikalije pronađene su u više od 330 vrsta divljih životinja širom svijeta, pokazala je studija o hemikalijama koje je napravio čovjek, a koje se koriste u svakodnevnim proizvodima.
U pitanju su prozvodi kao što su tiganji sa neprijanjajućim slojem, ambalaža za hranu, tepisi i namještaj, preneo je britanski Skaj.
Portal navodi da je glavna karakteristika ovih hemikalija to da se ne razlažu tokom vremena i povezuju se sa rakom i bolestima jetre, bubrega i štitne žlijezde, a istraživači smatraju da su te supstance klasifikovane kao kontaminirajuće ili potencijalno štetne za 330 životinjskih vrsta širom svijeta, uključujući polarne medvjede, tigrove, majmune, pande, delfine, ptice i ribe.
Neuništive hemikalije koriste se od sredine prošlog vijeka, a ljudi i životinje mogu dospjeti u kontakt sa njima tako što piju kontaminiranu vodu ili jedu hranu uzgojenu ili ulovljenu u blizini mjesta gdje se hemikalije proizvode.
Skaj navodi da je Radna grupa za životnu sredinu (EVG) sa sjedištem u SAD sprovela veliki projekat mapiranja kako bi istakla razmjere širenja neuništivih hemikalija u životnoj sredini koristeći istraživanja iz više od 100 nedavnih studija o kontaminaciji kod životinja.
EVG je saopštila da je zagađenje tim hemikalijama prisutno svuda, “od zemlje do zemlje, i širom svih kontinenata”.
Grupa je pozvala na hitno uvođenje nacionalnih i međunarodnih regulatornih mjera za zaštitu divljih životinja od kontaminacije neuništivim hemikalijama.
Agencije