fbpx

Šta je grčka vatra? Priča o tajnom oružju Bizantskog Carstva

to je Grcka vatra Prica o tajnom oruzju Bizantskog Carstva

Foto: Wikimedia

Grčka vatra je bila ratno sredstvo za izazivanje požara koje je Bizantsko Carstvo koristilo za obranu od svojih neprijatelja.

Bizantski narod koristio je ovaj arsenal iz 7. vijeka da godinama odbija arapsku invaziju, osobito na moru. Iako grčka vatra nije bila prvo zapaljivo oružje, bila je vjerojatno povijesno najznačajnije.

Grcka vatra foto wikimedia

Foto: Wikimedia

Ono što je uistinu fascinantno u vezi grčke vatre jest da vojske koje su uspjele doći do ove tekuće izmišljotine nisu bile u stanju same je stvoriti. Do danas nitko ne zna točno koji su je sastojci tvorili.

Moćno drevno oružje

Grčka vatra bila je tekuće oružje koje je osmislilo Bizantsko Carstvo, preživjela istočna polovica Rimskog Carstva koja je govorila grčki.

Bizantsko Carstvo foto wikimedia

Foto: Wikimedia

Grčka vatra se uglavnom koristila za paljenje neprijateljskih brodova sa sigurne udaljenosti.

Ono što je oružje učinilo tako jedinstvenim i moćnim bila je njegova sposobnost da gori u vodi, što je spriječilo neprijateljske borce da ugase plamen tijekom pomorskih ratova. Moguće je da je plamen gorio još jače u dodiru s vodom.

Da stvar bude još gora, grčka je vatra bila tekuća tvorevina koja se lijepila za sve što je dotaknula, bilo da se radi o brodu ili ljudskom tijelu. Moglo se ugasiti samo jednom bizarnom mješavinom: octom pomiješanim s pijeskom i starim urinom.

Izum grčke vatre

Rucni grcki bacac plamena

Foto: Wikimedia

Grčka vatra nastala je u 7. vijeku, a Kallinikos iz Heliopolisa često se pripisuje kao njen tvorac. Kallinikos je bio židovski arhitekt koji je pobjegao iz Sirije u Carigrad zbog zabrinutosti da će Arapi zauzeti njegov grad.

Kako priča kaže, Kallinikos je eksperimentirao s raznim materijalima dok nije otkrio savršenu mješavinu za zapaljivo oružje. Zatim je formulu poslao bizantskom caru.

Nakon što su se vlasti mogle dočepati svih materijala, razvili su sifon koji je djelovao nešto poput šprice jer je pod pritiskom tjerao smrtonosni arsenal prema neprijateljskom brodu.

Grčka vatra nije bila samo nevjerojatno učinkovita nego i zastrašujuća. Navodno je proizvodila glasnu buku i velike količine dima, vrlo slično zmaju koji riga vatru.

Zbog svoje razorne moći, njezina formula bila je strogo čuvana tajna. Poznavala ju je samo obitelj Kallinikos i bizantski carevi i prenosila se s koljena na koljeno.

Ova je praksa očito bila učinkovita: čak i kada su se neprijatelji uspjeli dočepati grčke vatre, nisu imali pojma kako bi je sami stvorili. Međutim, to je i razlog zašto je tajna formula grčke vatre u konačnici izgubljena u povijesti.

Grčka vatra: Bizantski Spasitelj

Carigrad foto wikimedia

Foto: Wikimedia

Vjerojatni razlog Kallinikovog izuma grčke vatre bio je jednostavan: spriječiti da njegova nova zemlja padne u ruke Arapa. U tu svrhu najprije je korištena za obranu Konstantinopola od arapskih pomorskih upada.

Oružje je bilo toliko učinkovito u odbijanju neprijateljskih flota da je odigralo veliku ulogu u okončanju prve arapske opsade Konstantinopola 678. godine.

Također je bilo uspješano tijekom Druge arapske opsade Konstantinopola od 717. do 718. godine, opet nanijevši ogromnu štetu arapskoj mornarici.

Oružje je Bizantsko Carstvo nastavilo koristiti stotinama godina, ne samo u sukobima s strancima nego i u građanskim ratovima. Kako je vrijeme odmicalo, igralo je značajnu ulogu u daljnjem opstanku Bizantskog Carstva protiv bezbrojnih neprijatelja.

Neki povjesničari čak tvrde da je grčka vatra, čuvajući Bizantsko Carstvo stoljećima zaštićenim, bila ključna u spašavanju cijele zapadne civilizacije od masovne invazije.

Grčki vatreni bacač plamena

Iako je grčka vatra i dalje najpoznatija po upotrebi na moru, Bizanti su je koristili na mnoge druge kreativne načine. Najpoznatije, vojna rasprava bizantskog cara Lava VI. Mudrog iz 10. vijeka Tactica spominje ručnu verziju: cheirosiphon, u osnovi drevnu verziju bacača plamena.

Ovo oružje se navodno koristilo u opsadama i obrambeno i napadački: za paljenje opsadnih tornjeva, kao i za obranu od neprijatelja. Neki suvremeni autori navode da se koristila na kopnu kako bi se tamo ometale vojske.

Osim toga, Bizantinci su glinene posude punili grčkom vatrom kako bi djelovale slično kao granate.

Ponovno stvaranje formule

Grčku formulu vatre pokušavali su tijekom vijekova mnogi drugi ljudi. Postoji čak i nekoliko povijesnih zapisa o samim Arapima koji su koristili svoju verziju grčke vatre protiv križara tijekom Sedmog krstaškog rata u 13. vijekuu.

Zanimljivo, glavni razlog zašto je danas poznata kao grčka vatra je taj što su je tako zvali krstaši.

Drugim ljudima koji su iskusili njezinu strašnu moć – poput Arapa, Bugara i Rusa – češći naziv bio je zapravo “rimska vatra”, budući da su Bizantinci bili nastavak Rimskog Carstva.

Ali nijedna od imitacija se nikada nije mogla mjeriti s pravom. Do danas niko ne zna što je tačno tvorilo ovo moćno oružja.

Iako su sumpor, borova smola i benzin predloženi kao sastojci korišteni u grčkoj vatri, pravu formulu je gotovo nemoguće potvrditi. Neki su i dalje uvjereni da je živo vapno bilo dio smjese, budući da je bila zapaljiva u vodi.

Misterij grčke vatre i dalje osvaja povjesničare i naučnike koji još uvijek pokušavaju otkriti njezin sadržaj. To je toliko fascinantan misterij da ga je George R. R. Martin vrlo vjerojatno upotrijebio kao inspiraciju za šumski požar u knjigama i TV seriji Igra prijestolja.

No, bez obzira na to kako je napravljena, jedno je sigurno: grčka vatra bila je jedan od najutjecajnijih vojnih izuma u ljudskoj povijesti.

zona-zanimljivosti.com