Subota, 21 Decembra, 2024

Šta je sve potpisano u Budimpešti: Za BiH investicije od 3,5 milijardi KM

Samit incijative “16 +1” koji se održava u Budimpešti u znaku je konkretizovanih i dogovorenih novih kineskih investicija za region centralne i istočne Evrope.

U okviru kineskog programa “Jedan pojas, jedan put” ubrizgat će se finansijska sredstva u infrastrukturnu, logističku i transportnu mrežu regiona.

Uglavnom se baratalo velikim ciframa, pa je BiH tako sklopila memorandume i sporazume za projekte čija vrijednost iznosi više od 3,5 milijradi KM.
Uz sporazum o finansiranju bloka TE Tuzla sa Exim bankom, potpisan je i memorandum o razumijevanju u vezi sa izgradnjom TE Kamengrad, kao i sporazum i ugovor koji su odnose na izgradnju autoputa Banjaluka-Prijedor-Novi Grad i rekonstrukciju pruge od Banjaluke do granice sa Hrvatskom.

Kineski zvaničnici procjenjuju da je Kina investirala više od osam milijardi dolara u region CIE, sa kojim je prošlogodišnja bilateralna trgovina bila za 11 odsto veća nego 2011. godine.

Kineski premijer Li Kećijang je u Budimpešti saopštio da će Kina obezbijediti još tri milijarde dolara za razvoj zemalja Centralne i Istočne Evrope.

Portal Politiko, međutim, piše kako su Kina kineska nastojanja da poveća uticaj u zemljama centralne i istočne Evrope upalila alamno zvonce u Briselu, posebno na Balkanu.

U EU vide kineske projekte kao vrata za omogućavanje lakšeg ulaska kineskim proizvodima na evropsko tržište.
Osim toga, Brisel brine i za zaštitu konkurencije, opominjući kako za kineske kompanije važe propisi Evropske unije.
S tim u vezi, portparolka Komisije Maja Kocijančič izjavila je da EU razmatra da li je projekat izgradnje brze željezničke pruge Beograd-Budimpešta za koji je kineska EXIM banka obezbijedila 2,4 milijarde eura u skladu s pravilima Evropske unije o konkurentnosti.

Profesor asistent sa Univerziteta u Budimpešti Tamaš Matura kaže za portal Politiko, da je Kina sa projektima uspješnija na zapadnom Balkanu – u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, “gdje sredstva EU nisu dostupna, a propisi EU nisu primjenjivi”.
Lideri zemalja zapadnog Balkana su, dodaje portal, “toplo dočekali kineske ekonomske inicijative, okrenuvši se izgradnji prijateljskih odnosa sa Pekingom”.

Ugovori potpisani u Budimpešti

– Memorandum o saradnji na realizaciji projekta Rudnik i Termoelektrana Kamengrad između kineske kompanije China Energy Group i posuške firme Lager – vrijednost projekta milijardu KM

– Sporazum sa predstavnicima kineske komapnije China Shandong International Economic & Technical Cooperation Group o saradnji u vezi sa izgradnjom autoputa Banjaluka-Prijedor-Novi Grad vrijedan oko 320 mil EUR.

-Ugovor za projekat modernizacije i rekonstrukcije oko 100 kilometara pruge od Banjaluke, preko Prijedora i Novog Grada do granice sa Hrvatskom, čija je vrijednost oko 241 mil EUR.

-Sporazum o uzajamnom izuzeću viza za obične pasoše između BiH i Narodne Republike Kine

– Sporazum o poljoprivrednoj saradnji između Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstva poljoprivrede NR Kine

-Mariborski SHS Aviation, koji uz pomoć azijskog kapitala upravlja mariborskim aerodromom, sa kineskom Beijing State Construction Engineering potpisao je sporazum vrijedan 660 miliona eura za renoviranje aerodroma i produženje slijetno-poletne staze

– Komercijalni ugovor o izgradnji 30,9 kilometara auto-puta od Preljine do Požege, na drumskom Koridoru 11 kroz Srbiju

– protokol između Generalne uprave za kontrolu kvaliteta, inspekciju i karantin NR Kine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije o inspekciji, karantinu i veterinarskim sanitarnim zahtjevima za izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu.

– Sporazum Grada Beograda i kineske kompanije o zajedničkom sprovođenju projekta prerade i odlaganja otpadnih voda iz centralnog gradskog područja ima vrijednost
od 260 miliona eura

– ugovor Beogradskih elektrana i kineskog partnera o projektu izgradnje “toplodalekovoda” Obrenovac-Novi Beograd u vrijednosti 190 miliona eura

Indikator.ba

Povezane vijesti

Populizam nije vječan

Foto: Max Pixel Populizam će uvijek biti privremeni fenomen jer njegovi recepti ekonomske politike ne funkcionišu. Stranke koje žele da uspiju na dugi rok moraju...

Višak litijuma na tržištima signalizira niže cijene u idućim godinama

Foto: EPA Ponuda litijuma uveliko će nadmašiti potražnju i u idućim godinama, što će značiti i niže cijene, uz pokušaje proizvođača baterija da osiguraju ključnu...

Popular Articles