Subota, 21 Decembra, 2024

Izrečene prve kazne za roditelje u BiH zbog nevakcinisanja djece

Protiv šest roditelja koji su odbili da vakcinišu svoju djecu, zdravstveni inspektori Republike Srpske podnijeli su zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka u nadležnim sudovima.

Sud je već izrekao novčanu kaznu roditeljima, potvrdila je za Avaz.ba Dušanka Makivić, portparol Uprave za inspekcijske poslove RS. Roditelji su s područja Hercegovine.

S obzirom na to da sistematsku imunizaciju provode zdravstvene ustanove koje vode evidenciju o imunizaciji, ukoliko roditelj ili staratelj odbije da izvrši sistematsku imunizaciju, zdravstvena ustanova o tome treba obavijestiti Zdravstvenu inspekciju.

Kako nam je rekla Makivić, na osnovu dostavljenih podataka, zdravstveni inspektori su pozivali roditelje da se izjasne odbijaju li i dalje vakcinaciju, pri čemu im se još jednom ukazuje na rizik od nevakcinisanja, kao i na novčane kazne koje zakon predviđa.

– Do sada je pozvano oko 65 roditelja, pri čemu se većina njih odazvala pozivu. Određeni broj roditelja je u međuvremenu već vakcinisao djecu, neki su tražili dodatno vrijeme zbog trenutnog zdravstvenog stanja djeteta, a mali broj roditelja je potpuno odbio vakcinaciju. Protiv šest roditelja koji su izričito protiv vakcinacije, inspektori su podnijeli zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka u nadležnim sudovima. U jednom slučaju Sud je već izrekao novčanu kaznu roditelju.

Novčana kazna za roditelja koji odbije da vakciniše dijete vakcinom iz Programa sistematske imunizacije iznosi od 100 do 1.000 KM – rekla je Makivić.

Prema informacijama kojima raspolaže Zdravstvena inspekcija, stanje po pitanju obavezne vakcinacije se značajno popravlja, čemu, osim smanjenog intenziteta antivakcinalne kampanje, značajno doprinosi pravovremeno i objektivno informiranje javnosti od kompetentnih zdravstvenih radnika, ali i informacije o epidemijskoj pojavi morbila u dugim zemljama, naročito u Srbiji.

Na osnovu Izvještaja o provedenoj vakcinaciji u RS za 2017. godinu, procenat vakcinacijom MRP vakcinom veći je za oko 10 posto u odnosu na 2016. godinu za prvu dozu, i iznosio je 83,7 posto (prva doza), i 86,4 posto (druga doza MRP vakcine). Obuhvat vakcinacijom MRP vakcinom u 2016. godini, prvom dozom (navršena jedna godina) iznosio je 74 posto, a drugom dozom 84 posto (polazak u školu), što je nizak obuhvat, jer treba biti 95 posto i više kako bi se stvorio kolektivni imunitet u cilju sprečavanja pojave epidemije. Bolesnik od morbila, u osjetljivoj sredini, u prosjeku zarazi 12-18 osoba, pa je za sprečavanje epidemije morbila potrebno da kolektivni imunitet bude 95 posto i više.

Izvor:Vijesti.ba 

Povezane vijesti

U Republici Srpskoj kažnjeno 57 roditelja zbog odbijanja vakcine

Foto: Unsplash

Uprkos pozivima i stalnim upozorenjima određeni broj roditelja u Srpskoj i dalje izbjegava vakcinaciju djece, zbog čega je inspekcija u proteklih osam mjeseci protiv njih izdala 57 prekršajnih mjera, za 11 više nego što je to bilo tokom cijele prošle godine.

Zašto su ta djeca morala umrijeti od bolesti za koje postoji vakcina?

Ilustracija, foto: Google

Taktike dezinformatora o vakcinama i morbilima na djelu.

Popular Articles