Gejt je, na početku vanrednog sastanka ministara spoljnih poslova Arapske lige u Kairu, rekao da je Trampova odluka “osudila” zemlju koja ju je prihvatila i administraciju koja je donijela.
Ta odluka, kako je naglasio, dovodi u pitanje ulogu Vašingtona kao mirovnog medijatora, ne samo na Bliskom istoku, već cijelom svijetu, prenio je AP.
“Ta odluka postaje legalizacija okupacije”, kazao je Gejt, aludirajući na izraelsku okupaciju, a potom i aneksiju istočnoj Jerusalima 1967. godine
Ministri spoljnih poslova zemalja Arapske lige okupili su se u egipatskoj prestonici Kairu na sastanku kako bi se dogovorili o zajedničkom odgovoru na odluku američkog predsjednika Donalda Trampa da prizna Jerusalim za prestonicu Izraela.
Sastanak Arapske lige koji okuplja ministre spoljnih poslova država članica, događa se u vrijeme kada se nastavljaju protesti već treći dan zaredom na Zapadnoj obali pojasa Gaze.
Nije jasno kakvu će odluku donijeti ministri u smislu konkretnih kontramera Trampovoj odluci, ali arapske diplomate, koje su željele da ostanu anonimne, su govorile o podnošenju nacrta rezolucije kojom se osuđuje taj potez pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija i mjerama koje se odnose na bilateralne odnose između država članica Arapske lige i Vašingtona.
Kako su agencije prethodno prenijele, palestinski predsjednik Mahmud Abas neće se sastati sa potpredsjednikom SAD Majkom Pensom tokom njegove posjete tom regionu i neće biti komunikacije između američkih i palestinskih zvaničnika.
I egipatska koptska crkva je danas saopštila da se neće sastati sa američkim potpredsjednikom Majkom Pensom kada bude bio u posjeti Kairu 20. decembra, zbog odluke Vašingtona, a AP navodi da je slično reagovao i direktor univerziteta Al Azhar, vodeće ustanove islamske nauke i obrazovanja u svijetu.
Na stotine vjernika je protestovalo protiv Trampove odluke nakon molitve u petak u džamiji Al Azhar, ali su ih snage bezbjednosti sprečile da krenu u protestnu šetnju ka centru grada.
Njegova odluka o priznavanju Jerusalima i premještanju američke ambasade iz Tel Aviva u taj grad, naišla je na osude širom svijeta, pa čak i kod nekih saveznika koji su istakli da je ona bespotrebno izazvala sukob u regionu koji je već ispunjen nasiljem, navodi agencija.
Pitanje statusa ovog grada leži u suštini izraelsko-palestinskog sukoba, a Trampov potez je široko shvaćen kao udruživanje sa Izraelom.
Čak i manja kriza po pitanju statusa Jerusalima i svetih mjesta u drevnom Starom gradu u prošlosti je izazvala krvoprolića, podsjeća agencija.
(Tanjug)