fbpx

Zanimljivosti o morskim ježevima i zvijezdama

Echinaster sepositus Linosa 092

Fascinantne činjenice o morskim ježevima i morskim zvijezdama

Morski ježevi

Morski ježevi postoje u punom rasponu boja od pijeska obojenog do svijetlih pjega i tamnih ljubičastih boja

Morski ježevi imaju preko 200 vrsta. Oni su zanimljiva bića koja su dvostrana. Imaju pet djelova jednakih veličina.

Morski ježevi imaju šiljaste školjke za zaštitu i pet pari “nogu” koje zapravo predstavljaju cijevčice pomoću kojih se kreću preko okeanskog dna.

Neke vrste imaju otrovne meke bodlje. Žive u toplim morima.

Mogu narasti od 3 cm do 10 cm. Mogu živjeti do 200 godina.

Mogu živjeti do 200 godina (crveni morski jež je najduže živo biće na planeti) većina vrsta živi oko 30 godina. Dane provode krećući se po okeanskom dnu i hraneći se. Oni mogu živjeti u toplim morima na dubinama od samo 6 metara, sve do dubine od 1500 metara. U zatočeništvu im nisu optimalni uslovi, jer se uzgojni uslovi ne mogu nadopuniti bez okeanskih struja, tako da dok se morski jež nalazi u zatočeništvu, neće se dobro razmnožavati.

Usta im se nalaze sa donje strane tijela

images 5

Imaju usta i anus. Imaju jednostavan digestivni sistem. Prikupljajući “nogama” hrane se svim na šta naiđu na dnu okeana. Morski jež ima dosta prirodnih predatora. Morska vidra najveći je prirodni predator u okeanu. Poješće onoliko morskih ježeva koliko mogu naći. Čovjek je sljedeći najveći konzument, iako bi neki ljudi rekli da je čovjek najveći predator. Morski jež je delicija u nekim kulturama. Njihova jaja takođe su specijalitet pa ih ronioci love u toplim morima

Morski ježevi su bezopasne životinje koje ne predstavljaju pretnju osim jednog morskog ježa koji je otrovan za ribe.

Cvjetni jež je jedina otrovna vrsta i ima neobičnu simbiozu (odnos uzajamne korisnosti) sa ribama klovnom. Bodlje na cvjetnom ježu sadrže paralizujuću supstancu koja može da onesposobi predatore. Riba klovn je izgradila imunitet na ovaj paralizator tako da može da se hrani u neposrednoj blizini cvjetnog ježa. Riba klovn izodi zabavan ples tokom kojeg se nežno uspravlja uz bodlje cvjetnog ježa pri čemu se izloži samo maloj količini otrova. Nakon nekoliko sati svog plesa, riba klovn se lako može približiti cvjetnom ježu i nahraniti se parazitima koji žive u i oko njegovih bodlji. Ovo pomaže cvjetnom ježu u uklanjanju parazite koji mogu izazvati bolest i uzrokovati da bodlje ispadaju ostavljajući ga bez odbrane. Dakle, veza funkcioniše pozitivno za sve uključene strane.

Morski ježevi se razmnožavaju ispuštajući svoje jaja u okean. Jaje se oplođuje i brzo, za oko 12 sati postaje zametak

Iznenađujući broj morskih ježeva preživljava ovaj proces. Kada zamjetak potone do okeanskog dna, treba mu nekoliko mjeseci da postane pravi morski jež. Zamjetak prolazi kroz različite faze, od larve do morskog ježa. Na kraju gradi svoju šiljastu školjku i postaje pravi morski jež. Ženka morskog ježa može otpustiti do 1,000 jaja odjednom, ali mali procenat tih jaja postaju novi morski ježevi jer postoji puno morskih životinja koje se njima hrane pre nego što se uopšte oplode.Postoje neke vrste vrste koje su ugrožene. Zagađenje okeana i prekomerno izlovljavanje su dva najveća problema za zaštitare. Promovišu se napori u obrazovanju i zaštiti kako bi se očuvala ova nevjerovatna stvorenja.Održavanje plaža čistim i smanjenje otpada mogu pomoći u zaštiti morskih ježeva. Svako može učiniti svoj dio tako da sve vrste morskih ježeva mogu nastaviti napredovati.

Morske zvijezde

Obično imaju pet krakova

Na svakom od pet krakova morske zvijezde, donja strana udova predstavlja neobičnu, ali izvanrednu karakteristiku. Svaki krak sadrži do 15.000 sićušnih malih nogu, koje mogu orkestrirati pokrete koji omogućavaju „šetnju“ morskom zvijezdi … začuđujuće efikasno. Sa više od 2.000 vrsta morskih zvijezda u našim okeanima danas, postoje jedinke koje imaju 10, 20 ili čak 50 krakova.

Mogu da se regenerišu

Sposobnost ponovnog rasta delovi tijela možda zvuči kao izmišljena super moć, ali za morske zvijezde to je samo dio njihove stvarnosti. Ne dozvolite da vas zavarava činjenica da su njihovi krakovi koordinirani oko središnje tačke; većina vitalnih organa morske zvijezde je zapravo smještena u njihovim krakovima. Dok neke vrste zahtjevaju da im najveći dio tela ostane u jednom komadu kako bi došlo do regeneracije krakova, za druge se zna da iz samo jednog odvojenog kraka izrasta potpuno novo tijelo! Ovaj mehanizam omogućava morskim zvijezdama da budu jako otporne, preživljavajući i do 35 godina u divljini.

Prvi dio varenja dešava se van tela morske zvijezde

Anatomija probavnog sistema morske zvijezde je prilično nevjerovatna i ima jedinstven dvodjelni sistem stomaka. Evo šta se događa tokom probavnog procesa: prvo, morska zvijezda pomera cijelo tijelo iznad plena, tako da su njena usta usredsređenja na izabrani organizam. Zatim će koristiti svoj srčani želudac poput vrećice da bi izbacila digestivne enzime na svoj plen. Jednom kada se meso plena dovoljno razgradi, drugi dio stomaka (poznat kao pilorički stomak) proždire plen da bi se varenje dovršilo u unutrašnjosti.

Mogu biti kanibali

Iako je prva pomisao na morske zvijezde da su bezopasna biljojeda stvorenja, većina su zapravo nezasiti mesoždera! Uobičajeno se hrane organizmima poput korala, sunđera, školjkaša i algi, ali će neki pojesti sve što uhvate, uključujući – pretpostavljate – i druge morske zvijezde, čak iste vrste. Morska zvijezda Protoreaster nodosus samo je jedna za koju je dokumentovano da se ponaša na ovaj način, ali se smatra da je takvo ponašanje pre negativno nego korisno.

aquariumboka.ucg.ac.me