fbpx

Od poplava do slave: Izuzetna priča o tunelu Titus u Turskoj

titus tunel foto shutterstock

Foto: Shutterstock

Tunel Vespasianus Titus je inženjersko čudo staro 2000 godina – masivni tunel prokopan kroz planinu koji je izgrađen da preusmjeri poplavne vode koje su prijetile luci u blizini drevnog grada Seleuceia Pieria u današnjoj Turskoj. 

Prema UNESCO-u jedan je od najveličanstvenijih ostataka rimskog razdoblja zbog svoje veličine, očuvane autentičnosti te arhitektonskih i inženjerskih značajki.

Tunel Titus nije ni izgradio ni dovršio car Tit. Izgradnja ovog tunela započela je za vrijeme vladavine Vespazijana, njegova oca, tokom druge polovine 1. vijeka nove ere. Iako su radovi nastavljeni za vrijeme vladavine Tita (79-81. godine), dovršeni su tek za vrijeme vladavine Antonija Pija u 2. vijeku poslije Krista. Ovi datumi su poznati zahvaljujući nekoliko natpisa uklesanih u stijenu pronađenih u tunelu.

Na prvom dijelu tunela nalaze se imena Vespazijan i Tit. Ovaj natpis glasi ‘Divus Vespasianus et Divus Titus F.C.’ (‘Božanski Vespazijan i božanski Tit dali su to napraviti’). Stoga je moguće da su tunel zajednički izgradila dva cara. Drugi natpis u nizvodnom kanalu nosi ime Antonina Pija, što ukazuje da je gradnja dovršena za vrijeme vladavine ovog cara.

Tunel Titus Carole Raddato

Uklesani natpis na ulazu u prvi dio tunela nosi imena Vespazijan i Tit, Seleucia Pieria, Turska. (Carole Raddato/ CC BY-SA 2.0)

Tunel Titus nalazi se u današnjem Samandag-Cevliku u Turskoj. Tokom rimskog doba Samandag-Cevlik je bio poznat kao Seleucia Pieria (Seleucia uz more). Ovaj drevni grad bio je jedan od četiri grada u sirijskom tetrapolu, a ostala tri su Antiohija kod Oronta, Apameja i Laodiceja u Siriji.

Rimska luka Seleucia Pieria

Seleucia Pieria je nekada bila važan rimski lučki grad, u kojem se egzotična roba s Istoka izvozila u Rim. Možda su najpoznatiji ‘izvoz’ luke bili sveti Pavao i sveti Barnaba, budući da je zabilježeno da su iz ove luke isplovili na svoja prva misionarska putovanja. Ovaj grad je, međutim, imao veliki problem jer mu je stalno prijetila poplava koja je dolazila s obližnjih planina. Kako su te vode s planina nosile mulj i blato dok su se spuštale, luka bi se zamuljila i postala nefunkcionalna. Iako su prethodni carevi naredili izgradnju kanala, oni su bili uzalud jer su se poplave nastavile.

Kako bi jednom zauvijek riješio ovaj problem, Vespazijan je odlučio izgraditi tunel prokopavanjem planine kako bi preusmjerio poplavne vode. Ovaj derivacijski sistem izgrađen je na principu zatvaranja prednjeg dijela korita potoka i provođenja voda kroz umjetni kanal i tunel.

Tunel su projektovali inženjeri Desete legije Fratensis, a izgradili su ga rimski legionari, mornari i zatvorenici. Josip Flavije, židovski povjesničar, napisao je da su jedan od kanala u regiji izgradili židovski robovi zarobljeni tokom Židovskog rata (66.-73. godine). Ne iznenađuje da su neki poistovjetili taj kanal s tunelom.

Dio tunela Titus

Dio tunela Titus. (©Best of Rob)

Kada je dovršen, tunel se protezao na udaljenosti od 1,4 km (0,86 milja). Budući da je cijeli tunel bio isklesan kroz čvrstu stijenu, ovo je bio izvanredan podvig rimskog inženjeringa, posebno kada se uzme u obzir relativno kratko vrijeme potrebno za njegov završetak. Nadalje, ovo čudo koje je napravio čovjek preživjelo je do danas bez većih oštećenja. Štoviše, tunel je svjedočanstvo rimske domišljatosti u rješavanju izazova s kojima su se suočavali rimski gradovi i spada među velike građevine rimskog svijeta.

Godine 2014. Titov tunel svrstan je UNESCO-u za probni popis mjesta svjetske baštine. Jedan od mnogih pozitivnih učinaka ovog postignuća je da će ljudi biti svjesni da arhitektonska dostignuća starog Rima nisu ograničena na velebne, impozantne spomenike, poput Koloseuma i slavoluka raznih careva.

Umjesto toga, neki od najznačajnijih rimskih radova mogu se pronaći u graditeljstvu, koje je pružalo vitalnu infrastrukturu u obliku tunela, cisterni, zaštite od poplava i radova na cestama.

ZZ