fbpx

Je li moguće previše spavati?

previse sna

 Foto: Pixabay

San ima veliki uticaj na naše zdravlje i kvalitetu života. Užurbani životni stil često otežava kvalitetno spavanje, a manjak sna utiče na naše raspoloženje, sposobnost fokusiranja te povećava rizik od mnogih zdravstvenih stanja.

Trebali bi spavati više, ali može li previše spavanja biti nezdravo?

Brojna istraživanja su ispitivala vezu između spavanja i različitih medicinskih stanja.

“Optimalna količina sna iznosi sedam “čvrstih” sati. Za svaki sat manje postoje štetne zdravstvene posljedice, ali i za svaki sat više”, upozorava dr. Jo Caldwell s Odjela neuropsihologije Američkog istraživačkog centra.

Štetne posljedice po zdravlje uključuju mnoge bolesti poput dijabetesa, srčanih bolesti i gojaznosti. Prekomjerno spavanje, u kombinaciji sa slabom fizičkom aktivnosti, također je povezano s povećanim moralitetom, vjeruju stručnjaci, a prenosi Science Alert.

Međutim, važno je naglasiti da su svi prikupljeni podaci dobijeniposmatranjem ljudi s različitim obrascima spavanja.

Trenutno ne postoje eksperimentalni podaci – gdje se eksperimentalno povećava trajanje spavanja – koji povezuju previše spavanja sa smrtnošću. Zapravo, eksperimentalni rezultat je suprotan.

“Problem s interpretacijom teze da je predug san loš leži u tome što ne znamo zbog čega oni koji previše spavaju imaju loše ishode. Možda više spavaju zato što imaju neki medicinski problem koji zahtijeva više sna”, smatra Jamie Zeitzer, stručnjak sa Sveučilišta Stanford.

Većina doktora složna je oko navoda da bi moglo biti drugih faktora koji povezuju predug san s negativnim ishodima, ali još nije jasno o čemu se radi.

“Najvjerojatnije objašnjenje je da postoji neko stanje bolesti koje dovodi do prekomjernog spavanja, a ne obratno. No, bez potencijalnih eksperimentalnih dokaza, to zvuči kao i pitanje “šta je starije – kokoš ili jaje?”, rekao je William Killgore, stručnjak sa Sveučilišta Arizona.

Znanstvenici poručuju da je optimalna dužina sna sedam do osam sati.

Izvor: Znanost.hr